Союз Росії та Китаю — чи зможе Трамп його зруйнувати

Союз Росії та Китаю — чи зможе Трамп його зруйнувати 1 Партнерство Пекіна і Москви буде важко розірвати.

Під час передвиборчої кампанії обраний президент неодноразово заявляв, що зупинить війну в Україні “за 24 години”, і що він буде набагато жорсткішим щодо Китаю, ніж президент Джо Байден. Він також заявив в інтерв’ю Такеру Карлсону, що він вважає, що зможе роз’єднати союз Росії та Китаю.

Трамп ніколи точно не формулював свій план “роз’єднання” цих двох країн, і, виходячи з його минулого досвіду, він може просто придумати його на ходу. Але перші ознаки вказують на те, що нова адміністрація може спробувати зашкодити китайсько-російському партнерству, зменшивши напруженість (і навіть покращивши зв’язки) з Москвою, щоб чинити тиск на Пекін, вважає Олександр Габуєв, директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії. 

У Пекіні та Москві лідери з тривогою спостерігають за перехідним періодом до початку нового президентського терміну Дональда Трампа. Пріоритетом Кремля є безпечне проходження цього періоду та уникнення серйозної ескалації у відносинах зі Сполученими Штатами щодо України до того, як Трамп займе місце в Білому домі. 

“Побоювання Пекіна зовсім протилежні. Зустріч голови КНР Сі Цзіньпіна з Байденом у листопаді під час саміту АТЕС продемонструвала, що адміністрація демократів не завдасть значної шкоди відносинам США з Китаєм, коли піде з посади. Що стосується нової республіканської команди, то Пекін має підстави для занепокоєння — як через її передвиборчу риторику, так і через осіб, яких Трамп призначив на ключові посади у своєму уряді”, — пише Габуєв.

На відміну від Путіна, Сі має багато підстав очікувати, що перехід від Байдена до Трампа стане періодом відносного затишшя у відносинах між Китаєм і США. Однак після вступу Трампа на посаду ситуація для Пекіна може стати ризикованою.

“Але якщо Путін має причини для оптимізму щодо Трампа, то Сі має багато причин для занепокоєння. Під час свого першого терміну Трамп розпочав торговельну війну з Китаєм”, — додає Габуєв.

За Трампа 2.0 найбільшою надією Китаю може стати Ілон Маск, який має численні бізнес-інтереси в Китаї й чия компанія з виробництва електромобілів Tesla має завод у Шанхаї — принаймні доти, доки він залишатиметься в добрих стосунках з президентом США.

стала дуже залежною від Китаю в економічному плані: за останні два роки 40% російського імпорту надходить з Китаю, а 30% російського експорту йде туди. Ця залежність поглиблюється, і вона не може бути скасована за одну ніч.

Зміна цієї залежності також потребуватиме скоординованих зусиль американців і європейців для збільшення двосторонньої торгівлі з Росією, що важко уявити за часів Трампа, пише директор.

“Окрім особистих стосунків між двома автократами, їхня спільна недовіра до Вашингтона і надії на посилення своєї влади в багатополярному світі, що формується, за рахунок Сполучених Штатів, ймовірно, забезпечать достатньо міцний фундамент для збереження стабільності і зростання китайсько-російського партнерства”, — підсумував Габуєв.

Більше про союз Китаю та Росії та його значення розповіли Андреас Умланд та Гуго фон Ессен у статті “Що означає для України та Заходу китайсько-російський альянс”.

 

Джерело