Вплив TikTok на вибори в Румунії розслідуватиме Єврокомісія

Вплив TikTok на вибори в Румунії розслідуватиме Єврокомісія 1 Проросійський кандидат у президенти Калін Джорджеску отримав високу кількість переглядів у додатку напередодні першого туру голосування на президентських виборах.

Європейська комісія поставила TikTok низку запитань, пов’язаних із залученістю платформи до виборів у Румунії.

«З огляду на події в Румунії,  Комісія просить TikTok надати більше інформації щодо управління ризиками маніпулювання інформацією», — йдеться у листі Комісії до платформи, пише Politico.

Представники TikTok мають детально розповісти, зокрема, як вони дають лад із ризиком використання платформи фейковими акаунтами, або ботами.

Деякі експерти стверджують, що саме фейкові облікові записи та проплачені коментатори були задіяні для просування облікового запису ультранаціоналістичного проросійського кандидата Каліна Джорджеску, який здобув перемогу в першому турі голосування на президентських виборах у Румунії. Особливо високих показників переглядів контент Джорджеску на платформі досяг в останні дні  кампанії.

Комісія також хоче знати, як TikTok надає неурядовим організаціям і дослідникам доступ до даних, необхідних для ретельного аналізу ризиків на виборах. 

Платформа має два тижні, щоб відповісти на запитання. Другий тур президентських виборів запланований на 8 грудня. А вже цієї неділі, 1 грудня, в Румунії відбудуться парламентські вибори.

Раніше цього тижня румунський аудіовізуальний регулятор звернувся до Європейської комісії з проханням розпочати розслідування впливу TikTok.

Задані платформі питання наразі не є розслідуванням. Проте після отримання відповіді на них комісія вирішить, якими будуть подальші кроки. Ці запитання також ґрунтуються на попередньому наборі питань, які Комісія надіслала TikTok на початку жовтня щодо роботи системи рекомендацій платформи.

Представник TikTok Паоло Ганіно запевнив, що компанія «налаштована співпрацювати».

«Ми розглядаємо це як корисний крок у встановленні істини в світлі спекуляцій цього тижня», – заявив він, наголосивши, що TikTok неодноразово наполягав на тому, що не знайшов жодних доказів прихованої операції впливу.

Дослідження, проведене Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), показало, що популярність, тобто кількість вподобань і переглядів онлайн-контенту, є основним способом, за допомогою якого дописувачі визначають достовірність інформації. 

Раніше Вища рада оборони Румунії (CSAT), яку очолює президент країни, на своєму засіданні визнала факти втручань у президентські вибори, зокрема через кібератаки та TikTok. Посадовці публічно не деталізували, коли відбулися кібератаки та на що саме вони були спрямовані, однак припустили, що до них могла бути причетна .

Румунський суд зобов’язав ЦВК здійснити перерахунок бюлетенів. Після цього може бути прийняте рішення повторно провести перший тур президентських виборів.

Джерело