Члени НАТО повинні надати гарантії для досягнення миру в Україні. Найкращий спосіб – це задіяння п’ятої статті.
“Якщо ми хочемо миру в Україні, нам доведеться надати гарантії безпеки. Немає дешевшого способу гарантувати безпеку, ніж п’ята стаття НАТО”, – сказав він.
За його словами, результат війни буде вирішено лише на полі бою. “Було б ілюзією говорити, що ми не можемо забезпечити Україну всім необхідним”, – додав Ландсбергіс.
Вимога України
Нагадаємо, МЗС України 3 грудня заявило, що Україна виключає будь-які альтернативи вступу до НАТО. Заява була оприлюднена з нагоди 30-ї річниці підписання Будапештського меморандуму за два дні до річниці підписання документа 5 грудня.
Україна звертається до США та Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. Україна вважає, що такою гарантією є повноправне членство у НАТО.
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не погодимося на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО”, – заявило МЗС.
П’ята стаття
П’ята стаття Статуту НАТО (Північноатлантичний альянс) є основним положенням, що стосується колективної оборони. Вона каже, що збройний напад на одного або кількох членів НАТО вважатиметься нападом на всіх союзників, і кожен з них допоможе у відповідь на цей напад. Це зобов’язання включає можливість використання збройних сил, якщо це необхідно для захисту та відновлення безпеки в Північноатлантичному регіоні.