Більшість дій у сфері містобудування має цифровий слід

Більшість дій у сфері містобудування має цифровий слід 1

Містобудівний кадастр державного рівня містить цифровий слід кожної дії у сфері містобудування. Це вже дозволяє відслідковувати можливі махінації з боку як забудовників, так і корумпованих чиновників.

Крім цього, наразі активно проводять верифікацію адрес для відповідного Реєстру, що означає проведення інвентаризації об’єктів нерухомості, завдяки чому формується більш точна і актуальна база для податкових цілей.

За її словами, цифровізація сфери будівництва, яка триває по суті з 2019 року, коли зʼявився законопроект про появу і запуск Єдиної Державної електронної системи у сфері будівництва, вже дозволила зекономити державі мільярди гривень за рахунок мінімізації корупційних дій у сфері містобудування.

Нещодавно запустили у експлуатацію парасолькову над низкою цифрових інструментів систему – Містобудівний кадастр державного рівня, який має на меті захист громадам і регіонам від зловживань і внесення несанкціонованих змін до містобудівної документації. Це, пояснила Шуляк, ще один корупційний запобіжник у одній з найбільш корумпований в Україні сфер – будівельній.

“У Кадастр увійшли всі цифрові реєстри, які вже успішно працюють в Україні – ЄДЕССБ, Єдиний державний реєстр адміністративно-територіальних одиниць і територій громад, Єдиний державний реєстр адрес, реєстр будівель і споруд, а також реєстр пошкодженого і знищеного в результаті війни житла. Це не ще одні реєстри заради реєстрів. Це цифровізація процесів, для яких раніше потрібні були чиновники, які брали хабарі. Тепер їх стає все менше, тому що вони, завдяки цифровізації процесі у сфері будівництва, стають просто непотрібними”, – наголосила Шуляк.

Вона зауважила, що за результатами міжнародної експертизи, у сфері містобудування одним з критичних з точки зору корупції ризиків на рівні ОМС є надання дозволів для розроблення детальних планів території. Другий у цьому списку ризик – видача містобудівних умов та обмежень. Щоб її подолати потрібно ухвалити сучасну містобудівну документацію, наповнити нею Містобудівний кадастр, через який можна буде формувати містобудівні умови і обмеження автоматично – на основі документації, яка є у системі Кадастру.

“Якщо по тому чи іншому обїʼкту її достатньо і з нею все в порядку – містобуди видаються автоматично. Якщо ні – то автоматично не видаються. І забудовник, який раніше міг домовитися з чиновником за гроші, не може нічого вдіяти. Важливо, що містобудівний кадастр зберігатиме цифровий слід кожної дії, що ускладнить можливі махінації або підробки. Деякі документи формуватимуться автоматично завдяки інтеграції з іншими реєстрами, зокрема дані про містобудівні умови, обмеження та будівельні паспорти забудови земельних ділянок”, – зазначила голова комітету містобудування.

Вона також повідомила, що наразі триває наповнення однієї з надважливих складових Кадастру – Реєстру адрес. У ньому вже верифіковано понад 150 тис. вулиць, а 15 міст повністю завершили верифікацію всіх своїх вулиць. Верифікація адрес, пояснила Шуляк, фактично означає проведення інвентаризації об’єктів нерухомості, що дозволить створити більш точну та актуальну базу для податкових цілей.

“Таким чином реєстр сприятиме підвищенню ефективності адміністрування податків на нерухоме майно, допоможе уникнути можливих невідповідностей у базах даних та забезпечить прозорість і справедливість у нарахуванні податків”, – підкреслила Шуляк.

Нардепка також нагадала, що з 1 січня 2025 року З 1 січня 2025 року вступає в силу Закон №711 – “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель”. Згідно з ним, кожна українська територіальна громада повинна приступити до розроблення плану свого просторового розвитку. Громади, які не мають плану просторового розвитку, не зможуть займатись відведенням земельних ділянок, їх жителі – змінювати цільове призначення своїх ділянок, а підприємці розширювати бізнес.

Джерело