Зниження ціни не відбулося, – економіст Кушнірук про зменшення вартості ліків
Економіст, голова експертної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук розповів, що зниження цін на ліки, про необхідність якого говорив президент України Володимир Зеленський, не відбулося
Про це він розповів в етері Еспресо.
“На мій погляд, йдеться по суті про те, що уряд, ну і в першу чергу, міністр охорони здоров’я підставили президента. Тому що те, що відбулось… просто кожен може зайти в аптеки і подивитися, що реального зниження ціни не відбулося, тому що із того першого переліку 100 ліків, які були, дев’ять, – це вітаміни різної начинки. І там по інших видах медикаментів – це те, що насправді просто різновид одних і тих же самих видів ліків. В той же час потрібно розуміти, що в нас аптеки – це доволі конкурентне середовище. У нас лише сім чи вісім мереж є, а ще є і багато індивідуальних аптек. Тобто там немає можливості для того, щоб зловживати ціною. В першу чергу, якщо йдеться про національних товаровиробників, то ціна формується не в аптеках, ціна формується у виробників. І тут якраз ми бачимо, що ситуація не дуже добра”, – зазначив він.
Борис Кушнірук зауважив, що ціни знизились на ліки, які в реальності не мають впливу на загальні доходи фармкомпанії: “Але на все інше вони продовжують підвищувати, і ціни продовжують зростати”.
“При чому справді є питання щодо того, що потрібно просто розуміти, якщо аптечні мережі конкурентні, там конкурентний ринок, то фармвиробники часто фактично індивідуально по тих чи інших видах препаратів. Тому якщо вони підвищують ціну, ви інших не купите, або лише іноземний якийсь продукт, який переважно якраз буде все рівно дорожче. Знову ж таки, те рішення, яке було в уряду про те, щоб скасувати так звані маркетингові угоди, що давало аптечним мережам оці маркетингові угоди? Вони давали можливість не підвищуючи ціни на ліки заробляти на маркетингових угодах, а за це платили напряму аптечними мережами товаровиробники. Відповідно, по-перше, це не впливало на ціну для тих ліків, які продаються, а по-друге, з цих маркетингових угод ці аптеки ще і платили ПДВ окремо. Тобто ще і бюджет отримував додатковий дохід. В результаті ми получили ситуацію абсолютно абсурдну. Ціни за великим рахунком продовжують зростати, а нам розповідають про те, як класно все вийшло”, – зазначив економіст.
- 5 лютого президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність конкретних рішень для більшої доступності цін на ліки для українців. У разі відсутності таких він пообіцяв кадрові рішення.
- Пізніше Зеленський заявив, що на засіданні РНБО знайшли рішення, як знизити на 30% ціну на топ-100 медичних засобів із 1 березня.
- Уряд на засіданні 14 лютого ухвалив інші заходи для здешевлення ліків, зокрема щодо обмеження максимальної торгівельної націнки для аптек – не більше 35% для безрецептурних препаратів і регресивну шкалу для рецептурних. Постачальники зможуть додавати не більше 8% до гуртової ціни залежно від вартості препарату.
- Українські фармвиробники підписали декларацію, в якій погодилися з 1 березня знизити на 30% відпускні ціни на 100 ліків, що мають найбільший попит серед населення.
- За підсумками переговорів з українськими виробниками, у квітні 2025 року в Україні будуть знижені ціни на ще понад 100 ліків.