Членкиня Комітету ВРУ з питань здоровʼя нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина розповіла, що у Раді зареєструють законопроєкт про додаткові 8 млрд грн на закупівлю медпрепаратів
Про це Стефанишина розповіла в Українському кризовому медіацентрі під час брифінгу, присвяченого реєстрації Законопроєкту про подолання критичного дефіциту ліків для тяжкохворих пацієнтів, передає кореспондентка Еспресо Катерина Галко.
За словами нардепки, у законопроєкті показана реальна статистика хворих і скільки потрібно коштів на ліки, заснована на даних Міністерства охорони здоров’я. Зазначено, що для того, аби 100% людей були забезпечені ліками, вже цього року у програму потрібно додати 8 мільярдів гривень фінансування.
Серед можливих джерел фінансування цієї потреби вона назвала резервний фонд і уточнила, що нардепи готові до дискусії з Міністерством фінансів і з громадськими організаціями. Стефанишина розповіла, що сьогодні прозвучала ідея з деяких податків, наприклад, акцизів на тютюнопаління.
Наразі законопроєкт завантажили на сайт в систему Верховної Ради. Близько 50 народних депутатів уже підписали його. Підписи очікують до кінця дня середи.
“Я думаю, в четвер він буде вже зареєстрований. Коли він з’явиться в парламенті, це насправді дуже сильно залежить від політичної волі голови Верховної Ради, тому що ми розуміємо, що це складна дискусія, але я думаю, що цей законопроєкт – це початок для того, щоб про це говорити. В середині року, зазвичай, влітку, переглядається державний бюджет. Ну і, власне, ми хочемо, щоби ця потреба була врахована в перегляді”, – сказала Стефанишина.
Вона також пояснила, чому виник дефіцит фінансування. За її словами, бюджет на ліки затверджують у гривні, а 95% препаратів закуповуються за валюту.
“Відбувається так: у нас з 2015 року -10 років – бюджет трошечки зростав майже щороку на ліки. І це була така позитивна дуже динаміка. Але це було в гривні. У 2021 році там була виділена певна сума, у 2022 році, ми знаємо, що гривня дуже сильно девальвувала, а 95% ліків – це іноземні ліки, вони закуповуються за валюту. Тому, якщо порівняти бюджет, наприклад, 2021 року в євро і сьогоднішній бюджет, то він просів на 50 млн євро. Ми менше сьогодні маємо ліків, ніж навіть до широкомасштабного вторгнення. Хоча хворих людей зараз ми виявляємо набагато більше. Наприклад, у гепатитах у нас у 2,2 раза дуже критично зріс рівень хворих”, – розповіла депутатка.
НСЗУ призупинила фінансування деяким лікарням у Волинській, Закарпатській, Львівській, Тернопільській та Рівненській областях, які закуповували аномально мало лікарських засобів, через що пацієнти могли не отримати належні їм ліки безоплатно.