Японська організованість, високий рівень освіти та технологій, а також адаптація традицій до сучасного життя, викликають захоплення та повагу у багатьох
Японці давно асоціюються зі словами пунктуальність, повага та довголіття – ці риси стали невід’ємною частиною їх національного образу. Однак Японія відома не лише завдяки технологічним досягненням, але й глибокою філософією повсякденного життя. Багато їх щоденних практик та звичок можуть стати джерелом натхнення, допомагаючи досягати успіху й бути справді щасливими.
Правильне харчування
Хоча в Японії фастфуд також став доволі поширеним, все ж таки багато людей залишились прихильниками традиційної кухні. У щоденному харчуванні японців переважають продукти, що сприяють довголіттю та здоровому життю, зокрема, бобові, морські водорості, риба, ферментовані продукти та морепродукти. Такий збалансований раціон допомагає знизити ризик розвитку серйозних захворювань, як онкологія, інсульт, інфаркт або діабет. Крім того, вони споживають обмежену кількість цукру та червоного м’яса.
У раціоні японців водорості та фрукти забезпечують організм розчинною клітковиною, а рис, овочі, боби, гриби й горіхи — нерозчинною. Клітковина дуже вважлива для нормальної роботи травної системи, регулює рівень цукру в крові та є низькокалорійною.
Також японці полюбляють зелений чай, особливо матча – джерело потужних антиоксидантів, які зміцнюють імунітет і знижують запалення в організмі. Якщо українці зазвичай беруть каву або чай на виніс та п’ють напій на шляху до роботи, часто навіть не зупиняючись, щоб насолодитися смаком, але в Японії трошки інші звичаї. Для заварювання матча справді існує спеціальна чайна церемонія, яка має глибоке культурне значення.
Харчування японців, Фото: Freepik
Фізична активність
Японці розуміють, що ключем до довголіття є активний спосіб життя, тому обов’язково звертають увагу на цю складову життя. Навіть ті, хто проводить в офісах перед комп’ютерами значну частину свого робочого дня, все ж знаходять час на фізичну активність. Люди за можливості їздять на роботу на велосипеді, багато ходять пішки та користуються сходами замість ліфтів. Такі прості звички допомагають японцям залишатись активними навіть тоді, коли немає часу на повноцінні заняття у спортивних комплексах.
Вчення ікігай
Філософії ікігай надають велике значення, адже вона допомагає знайти власний сенс життя, поєднує особисті прагнення з практичними діями. Щоб знайти свій ікігай, радять визначити чотири ключові речі: що для вас справді важливо (цінності), що приносить вам радість, що необхідно людям та у чому ви відчуваєте свою силу. Перетин цих чотирьох сфер відкриває ваш справжній шлях.
Водночас одного лише усвідомлення замало, тут важливо втілювати у життя свою місію, адже це не просто ідея, а “мета в дії”. Японці вірять, що людині важливо постійно розвиватись та рухатися вперед, мати ціль і відчувати задоволення від життя, наповнюючи кожен день змістом і прагненням до самореалізації.
Практика вдячності
Часом життя може бути дуже складним і ми перестаємо помічати невеликі, але приємні дрібниці, які дарує нам буденність. Варто задуматись та згадати про те, що маємо, адже саме з цих речей складається наша внутрішня опора.
Вдячність – це одна з глибоко вкорінених рис японської культури. Японці звикли дякувати не лише людям, які знаходяться поруч, а також і загалом життю. Прості практики вдячності ніби “пронизують” усю їх буденність та проявляються у тих речах, які здаються дрібницями.
Наприклад, перед їжею вони промовляють “ітадакімасу” – поняття, що виражає вдячність за їжу, повагу до тих, хто її приготував та до самої природи. У професійному середовищі наприкінці робочого дня часто вживається фраза “оцукаре сама десу” – щира вдячність колегам за їх працю та зусилля.
Такі прості, на перший погляд, речі формують світогляд та особливе ставлення до життя. Вони вчать помічати й цінувати навіть найменші прояви турботи та насолоджуватись найпростішими діями – чаюванням з друзями, розмовам з рідними чи прогулянкою.
Фото: Freepik
Прийняття життя таким, яким воно є
Ця порада здається дуже банальною, але багато людей через “неідеальність” життя перестають рухатись вперед та досягати своїх цілей. Коли людина не сприймає реальність такою, яка вона є, або чинить опір, намагаючись уникнути неприємного або змінити те, що не в наших силах, це лише гальмує життя та приносить біль. У японській культурі існує поняття “укетамо” – воно передає ідею глибокого, смиренного прийняття. Незалежно від того, що саме приносить життя, радість чи труднощі, їх потрібно приймати. Такий підхід допомагає зменшити внутрішню напругу, не впадати у відчай і дозволяє легше переживати складні моменти.
Не варто думати, що йдеться про пасивність, тут радше йдеться про внутрішній спокій та готовність рухатися вперед, навіть коли світ навколо нестабільний.
Джерела: GQ, ТСН