Єдинороги у світі роботів – як Dexterity перетворює машини на супергуманоїдів

Поняття ввела американська венчурна капіталістка Ейлін Лі.

Каліфорнійський стартап Dexterity розробляє програми на основі штучного інтелекту для великих промислових роботів. Інженери компанії кажуть, що перетворюють механізми на “супергуманоїдів” — “розумних” машин, що можуть виконувати фізично важку і небезпечну роботу, пише The Wall Street Journal. 

“Вони певною мірою натхненні «Трансформерами» та «Тихоокеанським рубежем», — засновник і головний виконавчий директор Самір Менон (Samir Menon) натякнає на голлівудські блокбастери про гігантських роботів. — Ви можете спробувати займатися робототехнікою таким чином, щоб замінити людей. Або ви можете спробувати зробити це таким чином, щоб потужно людей підсилити”. 

Роботи Dexterity переносять високі температури і функціонують на великій висоті, несприятливій для здоров’я людини. Менон вважає, що гуманоїдна роботехніка скоро стане звичним видовищем також в аеропортах і супермаркетах. 

Гуманоїдність машин Dexterity полягає не у зовнішній людиноподібності, а у помноженій у рази функціональності: силі, витривалості тощо. До виходу на біржу і початку торгів акціями компанію вже оцінювали у $1,65 млрд. Так Dexterity потрапила до когорти так званих єдинорогів. 

Ейлін Лі (Aileen Lee) — інвесторка, яка вкладає гроші у ризиковані, але перспективні стартапи. Таких людей називають венчурними капіталістами. У 2013 році вона ввела термін “єдиноріг” у колонці для TechCrunch. З тих часів ним означують молоді приватні компанії, що добилися ринкової вартості більше мільярда доларів без торгівлі акціями. 

Вони залучають мільйонні інвестиції та процвітають у галузях, що стрімко розвиваються, як от ШІ чи біотехнології. Інвестори полюють на них і серед венчурних капіталістів вважається великим талантом вміти розпізнавати такі компанії. 

У ЗСУ з’явиться “Мураха” – роботизований комплекс для складних ділянок фронту

З розвитком технологій, можливостей для масштабування та зростання венчурного капіталу єдинороги в бізнесовому середовищі перестали бути рідкістю. У 2015-2016-у роках їх кількість почала швидко зростати. У 2020 році спостерігався справжній бум єдинорогів. 

Dexterity — не єдина компанія-роботобудівельник, що стала єдинорогом. У 2024 році таких налічувалося шість, у 2025 році кількість продовжує зростати. Серед них є The Bot Co., що оцінюється у два мільярди доларів, хоча не випустила ще жодного продукту, пише The Wall Street Journal. 

Засновник Dexterity Самір Менон вважає, що розвиток роботехніки є виходом в умовах демографічного старіння людства. Консалтингова компанія Bain & Company прогнозувала, що до 2030 року економіці бракуватиме 8 мільйонів працівників виробничих професій. Також очікується зростання кількості пенсіонерів. Роботи мають підсилити людство, коли вільних рук почне бракувати, вважає Менон.

Джерело

Війна в УкраїніЗСУ