Астроном з Японії зміг сфотографувати момент падіння загадкового об’єкта на Місяць. Ймовірно, це був метеор із потоку Гемініди, повідомляє IFLScience.
Вперше метеорний потік Гемініди побачили з Землі у 1800-х роках. Це незвичайний зорепад, який утворює залишки астероїда з властивостями комети. Метеорний потік активний з 4 по 20 грудня, а пік він досягає 13-14 грудня.
Існують припущення, що потік може містити великі, потенційно небезпечні об’єкти, але більшість метеорів згоряє в атмосфері Землі. Але, як показали зображення, отримані Дайчі Фудзі, астрономом та куратором музею міста Хірацука в Японії, деякі з них можуть впасти на Місяць.
«Сьогодні вночі був ще один спалах від удару про Місяць. Я зняв його на 360 кадрів за секунду зі свого будинку о 22:34:35 8 грудня 2024 року (уповільнене відтворення) і зміг підтвердити це за допомогою кількох телескопів. Яскраві метеори та вогняні кулі з’являються щодня, але спалахи від ударів об Місяць також були зафіксовані один за одним», – написав Фудзі у пості на X.
오늘 밤은 또 1월면 충돌섬광이 있었습니다.2024년 12월 8일 22시 34분 35초에 집에서 360fps로 촬영해(슬로우 재생), 복수대의 망원경으로 확인할 수 있었습니다.연일 밝은 유성 와 불구가 흐르고 있습니다만, 월면 충돌 섬광도 계속해서 파악되고 있습니다. pic.twitter.com/iHUq9EuXQg
— 藤井大地 (@dfuji1) December 8, 2024
Астроному вдалося зняти й інші метеори, які падали на Місяць у попередні ночі.
토성식 종료 후에 월면 충돌 섬광이 있었습니다!2024년 12월 8일 19시 41분 33초에 자택으로부터 620fps로 촬영해, 복수대의 망원경으로 파악했습니다(슬로우 재생).달은 대기가 없기 때문에 유성은 보이지 않고 크레이터가 생기는 순간에 빛납니다.아직 데이터 정리중입니다만, 6일 17시 26분 27초와 7일 18시 3분 6초에도 섬광을 확인할 수 있습니다. pic.twitter.com/QPmgJVMgQl
— 藤井大地 (@dfuji1) December 8, 2024
Хоча Гемініди є найімовірнішим поясненням походження загадкового об’єкта, однозначно стверджувати це не можна.
«З огляду на положення радіанта є ймовірність, що ці місячні ударні спалахи пов’язані з метеорним потоком Гемініди. Однак, оскільки спорадичні метеори, як і раніше, перевершують Гемініди за кількістю наземних метеорних спостережень, вони можуть бути викликані спорадичними метеорами», – сказав Роберт Лансфорд з Американського метеорного товариства EarthSky.
«Уламки, що викликають Гемініди, походять від астероїда, відомого як 3200 Фаетон. Після того, як астрономи виявили Фаетон у 1983 році, вони зрозуміли, що орбіта астероїда збігається з орбітою метеорів Гемініди. Це вказало на Фаетон як джерело щорічного метеорного потоку. Незважаючи на те, що більшість метеорних потоків походять від комет, Фаетон був класифікований як навколоземний астероїд, а не як комета», – розповіла Серена Вітфілд у нещодавньому блозі NASA.
Вона додала, що іноді ця класифікація піддавалася сумніву, оскільки орбіта Фаетона схожа на орбіту комети, а космічний апарат НАСА STEREO у 2009 та 2012 роках виявив слабкий хвіст та швидке збільшення яскравості в районі найбільшого зближення астероїда з Сонцем. Тому деякі астрономи називають Фаетон «кам’яною кометою», але більш відповідним може бути термін «активний астероїд», оскільки схожі об’єкти виявили у Головному поясі.
Раніше вчені заявили про те, що поклади водного льоду в місячному пилу і реголіті виявилися більшими, ніж вважалося. На це вказав новий аналіз даних місії NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter).