Все про акул – коли появилися та як змінилися
Що відомо науці про цих морських хижаків.
Палеонтологи вважають, що предки акул могли існувати ще 450 мільйонів років тому. Для порівняння, дерева існують 390 мільйонів років, а людям узагалі не більше 300 000, пише Discover Wildlife BBC.
Про давню історію акул може свідчити луска, яку датують пізнім ордовиком (вже згадані 450 млн років тому). Було знайдено кілька таких екземплярів, тож акулоподібні риби вже існували. Але ця теорія викликає бурхливі дискусії і має як прихильників, так і скептиків — схожої на акулячу луски занадто мало, щоб говорити з певністю.
Водночас, ДНК-аналіз сучасних видів акул, скатів і химер показав, що приблизно 420 мільйонів років тому хрящові риби розділилися на окремі групи від спільного предка. Цей предок міг мати риси, які потім перейняли різні родини і види.
Найдавніші з відомих нам акули теж відрізнялися від сучасних і плавали 380 млн років тому. Це Antarctilamna, Cladoselache та Doliodus. Їх зуби були конічними і голкоподібними, розрахованими на миттєве хапання слизької і верткої їжі як от кальмари. Пізніше щелепи акул еволюціонували. У сучасних видів зуби трикутні і гострі. Це потрібно для того, щоб відкусувати великі шматки м’яса від здобичі. Еволюціонували також щелепи — стали гнучкішими та виступають уперед. Це дозволяє їсти здобич, більшу за саму акулу. А тіла зробилися максимально обтічними для якнайшвидшого полювання. Найбільш схожі на сучасних акули з’явилися 200 мільйонів років тому.
Скелет акул майже повністю складається не з кісток, а з хрящів. Далеко не всі види можуть зацікавитись полюванням на людину. Ліхтарна акула має 17 см завдовжки і харчується креветками. Китова акула може сягати 12 метрів у довжину, але її теж цікавить планктон. Хижими є, наприклад, велика біла, тигрова і бичача акули. Хоча люди вбивають значно більше цих тварин, ніж навпаки.
Вчені вважають, що акули змогли пережити п’ять масових вимирань через своє різноманіття видів, невибагливість у харчуванні та ареали проживання, як от глибоководдя. Такі локації менше страждали від глобальних потрясінь, які винищували життя у більш доступних місцях.
Науковці все ще дізнаються багато нового про цих риб. наприклад, лише у 2024 році вдалося вперше побачити в дикій природі дитинча білої акули. До того ніхто не знав, як і де вони народжуються.