Вчені запропонували охолодити планету за допомогою діоксиду сірки

Вчені запропонували охолодити планету за допомогою діоксиду сірки 1 Вчені з Великої Британії пропонують використати Boeing 777F для стратосферних аерозольних ін’єкцій.

Університетський коледж Лондона (UCL) запропонував використовувати великі літаки на кшталт Boeing 777F для впорскування в стратосферу діоксиду сірки: частки речовини відбивають сонячне світло. Проблема глобального потепління потребує нагального вирішення, адже в минулому році середня температура на Землі перевищила показники доіндустріального рівня на 1,5 градуса Цельсія.

Охолоджувати планету за допомогою стратосферних аерозольних ін’єкцій науковці вже пропонували раніше, але оптимальним вважався варіант розпилення на висоті 20 км над тропіками, а для цього потрібно було розробляти абсолютно нові літаки. Цей процес міг би зайняти роки в той час, коли проблема з глобальним потеплінням вимагає нагальної реакції вже зараз, інформує Phys.org.

Натомість UCL представив результати моделювання з уже існуючими комерційними літаками. Дослідження було опубліковане в журналі Earth’s Future. Розрахунки підтвердили, що стратосферні аерозольні ін’єкції можуть охолодити землю на 0,6 градуса Цельсія за умови, якщо будуть здійснені на висоті 13 км і поблизу полярних регіонів Землі. У такому випадку доведеться використати більше діоксиду сірки, але в умовах, які склалися, це може бути прийнятний варіант, вважають дослідники.

Співавтор моделювання Вейк Сміт, викладач Єльської школи навколишнього середовища, сказав: «Хоча вже існуючі літаки все одно вимагатимуть значної програми модифікації, щоб вони могли функціонувати як танкери для розпилення, цей шлях буде набагато швидшим, ніж розробка нового літака».

Впорскувати діоксид сірки необхідно саме в стратосфері. У аерозольні частинки швидко розвіюються хмарами та випадають дощем. Однак стратосфера суха, стабільна і вільна від хмар, додані частинки залишаються там місяцями або роками – залежно від висоти розпилення. Технологія має й побічні негативні наслідки, як от випадіння кислотних дощів.

Вчені підрахували, що для ефективного охолодження Землі потрібно 12 мільйонів метричних тонн діоксиду сірки на рік на 13 км навесні та влітку для кожної півкулі. Використання стратосферних аерозольних ін’єкцій не скасовує потребу у зменшенні кількості викидів в атмосферу. Досягти потрібної температури можна буде лише завдяки комбінації різних підходів і технологій.

Раніше вчені заявили, що спека на Землі досягне екстремальних значень, небезпечних навіть для молодих людей, при нагріванні світу вже на два градуси Цельсія. Тим часом, загальна кліматична шкода, завдана Україні повномасштабною війною, оцінюється в понад 42 млрд дол. Це ще один з показників втрат, яких зазнала Україна. Питання екологічної та кліматичної відповідальності агресора мають теж обговорюватися на міжнародному рівні, вважають екоактивісти.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності