ТОП-7 смертоносних дерев Землі
Вони можуть осліпити, отруїти чи змусити роками страждати від болю.
Природознавці зібрали ТОП-7 найнебезпечніших дерев, які ростуть на Землі. Ці рослини можуть стріляти насінням зі швидкістю 260 км/год., скидати плоди-снаряди вагою до 18 кілограм, ранити отруйними ворсинками-дротиками і викликати біль на роки. Про це пише Discover Wildlife BBC.
Дерева розвинули такі властивості з різною метою. Для одних це спосіб розкидувати насіння і розширювати свій ареал — вони зовсім не намагаються когось ранити чи вбити. Для інших отруйні плоди чи токсичний ворс — це спосіб захистити себе і зробити так, щоб їх ніхто не те що не їв, а взагалі не чіпав.
1. Дерево самогубців (Cerbera odollam)
Плоди цієї рослини мають дуже токсичне насіння. Якщо його з’їсти, то отримаєте неприємні симптоми від сильного печіння в роті до впадання у кому. Cerbera odollam росте у Південній та Південно-Східній Азії, на островах Тихого океану та в Австралії.Висота сягає 12 метрів.
Свою назву рослина отримала у XVIII-XIX століттях. Тоді на Мадагаскарі її використовували під час розслідування злочинів. Підозрюваних змушували самим ковтати насіння. Якщо людина виживала, то вважалась невинною. Якщо гинула, то її оголошували злочинцем. Відомо про понад 3000 померлих під час такого способу витягувати зізнання.
Getty Images
2. Гімпі-Гімпі (Dendrocnide moroides)
Серед дерев-убивць це порівняно невеличке, але дуже небезпечне. Гімпі-Гімпі росте в австралійських тропічних лісах і досягає не більше десяти метрів у висоту. Але рослина вкрита голочками-ворсинками, які при найменшому дотику впорскують у тіло жертви токсин. Отруйна речовина викликає біль, опіки і свербіж. За найсприятлівошого прогнозу цей стан може розтягтися на кілька тижнів. У найскладніших випадках страждання потерпілих тривали роками. Достатньо просто стояти недалеко від дерева — воно викидає свої дротики-ворсинки навіть у повітря, чим викликає гострі респіраторні захворювання.
Видання Discover Wildlife BBC наводить як приклад історію, коли у 1963 році співробітника служби охорони природи Ерні Райдера зловмисники побили гілкою цього дерева. Він згодом розповідав, що мучився від болю два роки. І описував інтенсивність страждань як «у десять разів гірше за будь-що інше».
3. Араукарія Бідвілла (Araucaria bidwillii)
Це вічнозелене хвойне дерево — доісторична рослина, яка височіла на 50 метрів над землею ще тоді, коли планетою бродили динозаври. Сосна була б безневинною, якби не 18-кілограмові шишки-снаряди, які вона скидає на землю. Висоти дерева і ваги плоду цілком достатньо, щоб проламати череп випадковому перехожому. Сосна росте майже виключно в Квінсленді, Австралія, і є джерелом постійних нещасних випадків.
Getty Images
4. Динамітне дерево (Hura crepitans)
Hura crepitans росте у тропічному кліматичному поясі Північної Америки. Висотою сягає 60-и метрів, а кора вкрита колючками. У часи, коли люди писали пером чи пензликами, порошок з перетертих шкаралупок насіння використовували для підсушування чорнила. Але хай цей мирний спосіб використання вас не обманює — дерево не дарма отримало свою вибухову назву.
Після дозрівання гарбузоподібні плоди Hura crepitans вистрілюють своє насіння, як шрапнель. Воно мчиться зі швидкістю 260 км/год. Насіння дрібне, але отруйне. І є зареєстровані випадки як сильних алергічних реакцій, так і сліпоти. Воїни з племені калінаго використовували Hura crepitans для виготовлення отруйних дротиків.
5. Дерево смерті (Hippomane mancinella)
Hippomane mancinella росте у Карибському басейні, Флориді, на Багамських островах, у деяких регіонах Центральної та Південної Америки. Може сягати до 15 метрів у висоту. Але від крони і до коріння є отруйним. Якщо сховатися під ним від дощу, шкіру вкриють пухирі. При випадковому потраплянні в очі сік викликає тимчасову сліпоту. Найнебезпечнішими є невеличкі плоди у формі яблука — від їх споживання наступає смерть. Це найотруйніше дерево у світі.
Зараз дерева Hippomane mancinella позначають червоним хрестиком або стрічками, щоб попередити про небезпеку туристів. А у XVIII столітті мандрівний дослідник Ніколас Крессвелл писав:
«Це їдка отрута. Мені сказали, що одного яблука з дерева смерті достатньо, щоб убити два десятки людей».
6. Тис європейський (Taxus baccata)
Цей смертоносний вид росте уже ближче до нас, ніж попередні. Його ареал — це в основному Західна, Центральна та Південна Європа. Хоча іноді на нього можна наткнутися в окремих регіонах Африки та Азії. Його недолюблюють фермери, оскільки він постійно отруює худобу. Під Taxus baccata регулярно знаходять трупи тварин.
Справа у тому, що в цього тиса неотруйною є хіба червона м’якоть його ягід під назвою арил. Вид лісовий, тому люди страждають від нього вкрай рідко. Але якщо вже так сталося, що хтось з’їв насіння, контактував із листям чи навіть вдихав тирсу, потрібна невідкладна медична допомога.
Getty Images
7. Стрихнінове дерево (Strychnos nux-vomica)
Strychnos nux-vomica — листяне дерево родом з Індії та Південно-Східної Азії. Плоди круглої форми. У насінні міститься стрихнін, а це одна з найсмертоносніших природних отрут, яку використовують, наприклад, для винищення щурів.
Дерево середнього розміру і, крім стрихніну, виробляє також бруцин. При контакті з корою у потерпілого можуть спостерігатися м’язові спазми, судоми та гостре ураження нирок.
Попри небезпеку, всі ці оригінальні види доповнюють природне різноманіття. Зараз ліси потерпають від небувалих пожеж через людську діяльність і глобальне потепління. У 2024 році Земля втратила рекордну кількість зелених насаджень, а випалена площа дорівнює розміру Італії чи Панами.