У Перу народилася перша у світі дитина, яка була зачата за допомогою революційної технології запліднення. Вона передбачає використання стовбурових клітин для допомоги ембріону у дозріванні поза тілом. Компанія Gameto, яка розробила цей метод, стверджує, що він швидший, безпечніший і доступніший, ніж традиційне ЕКЗ, повідомляє New Atlas.
Перша дитина, зачата за допомогою екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), з’явилася на світ у 1978 році. З того часу метод допоміг мільйоном людей у всьому світі подолати проблеми з фертильністю та стати батьками. Але не позбавлений він і деяких недоліків.
При традиційному ЕКЗ зрілі яйцеклітини витягуються з яєчників та запліднюються спермою у лабораторії. Після п’яти днів у захищеному лабораторному середовищі запліднена яйцеклітина (ембріон) переноситься в матку, з надією на настання вагітності. Але це лише кінцева стадія процесу. Перед забором яйцеклітин яєчники стимулюють для того, щоб вони виробили більше яйцеклітин, ніж зазвичай. І тому вводять дві гормональні ін’єкції щодня, іноді до 90 за курс. Повний цикл ЕКЗ займає приблизно два-три тижні.
До недоліків ЕКЗ можна віднести те, що воно не дає гарантій настання вагітності. Існує також можливість багатоплідної вагітності, яка має свої ризики. Крім того, необхідні ін’єкції гормонів можуть викликати синдром гіперстимуляції яєчників, при якому яєчники стають опухлими та болючими. Є також емоційне і фізичне виснаження пар, змушених ходити на постійні огляди і перебувають у стані невизначеності. Крім того, процедура є досить дорогою.
Gameto – біотехнологічна компанія, очолювана жінками, яка займається покращенням репродуктивного здоров’я жінок. Вона розробила нову технологію запліднення, яка одержала назву Fertilo. За твердженням компанії, нова технологія є альтернативою ЕКО і має менші недоліки.
«Подолаючи основні проблеми традиційного ЕКО, такі як тривалі цикли лікування, значні побічні ефекти, а також емоційна та фізична напруга, Fertilo забезпечує потенційно більш швидке, безпечне та доступне рішення для сімей. Ця віха знаменує собою поворотний момент у репродуктивному здоров’ї та підкреслює перше застосування технології iPSC [індукованих плюрипотентних стовбурових клітин] в ЕКО та величезний потенціал нашої технології», – заявила Діна Раденкович, генеральний директор та співзасновник Gameto.
Процедура Fertilo відрізняється від традиційного ЕКЗ, оскільки вона бере підтримуючі клітини яєчників (OSC), отримані з людських індукованих плюрипотентних стовбурових клітин (iPSC), і спільно культивує їх з незрілою яйцеклітиною, щоб імітувати природний процес дозрівання яйцеклітин у лабораторії. Дослідження 2023 року показало, що цей метод значно покращив дозрівання яйцеклітин та формування ембріонів. У Gameto стверджують, що їхній метод дозволяє уникнути 80% ін’єкцій гормонів, які потрібні при традиційному ЕКЗ. Крім того, курс лікування становить лише три дні.
“Можливість дозрівання яйцеклітин поза організмом при мінімальному гормональному втручанні значно знижує такі ризики, як синдром гіперстимуляції яєчників, і пом’якшує побічні ефекти, викликані високими дозами гормонів”, – сказав доктор Луїс Гусман, керівник Pranor Laboratories, Перу, який курирував процедуру, у результаті якої народилася дитина.
Раніше вчені зі США та Німеччини заявили про те, що під час вагітності та втрати крові в організмі жінки прокидається «щось давніше». Дослідники виявили фрагменти древніх вірусів, які стимулюють імунну реакцію та посилене вироблення еритроцитів у моменти, коли потреба в них найвища.