Стійкість до антибіотиків бактерії мали ще мільйони років тому

Стійкість до антибіотиків бактерії мали ще мільйони років тому 1 Стійкі штами виявили у вічній мерзлоті, глибоких підземних шарах та на океанічному дні.

Мікробіологи з Університету Сан-Пабло у Мадриді дослідили бактерії з ізольованих від людського впливу місць та виявили у них схильність до резистентності, хоча вони ніколи не взаємодіяли з синтетичними антибіотиками. Про це пише The Conversation.

Резистентність показали бактерії, виявлені глибоко під землею, на океанічному дні, а також у середовищах, де зберігся стародавній мікробіом — в ізольованих печерах та у вічній мерзлоті. Мікробіологи зазначають, що механізми резистентності бактерій з місць, яким тисячі чи навіть мільйони років, подібні або навіть ідентичні до тих, які спостерігаються у сучасних патогенів.  

Наприклад, стійкі до антибіотиків штами стафілококів знайшли у зразках вічної мерзлоти віком 3,5 мільйона років. Бактерії Streptomyces та Paenibacillus з печери Лечугілья (), якій чотири мільйони років, стійкі до більшості сучасних антибіотиків. Певні штами золотистого стафілокока отримали свою стійкість ще задовго до того, як на них випробували антибіотик метицилін. 

Вчені пояснюють це природними антибіотиками, які одні живі організми виробляли для боротьби з іншими. Як наслідок, здатність адаптуватися і мати стійкість є результатом еволюції. Синтетичні ж антибіотики впровадили в клінічну практику у 1940-х роках.

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ Стійкість до антибіотиків бактерії мали ще мільйони років тому 2 Антибіотикорезистентність може розвинутись навіть без вживання антибіотиків людиною – вчені  

Але це не означає, що антибіотики можна використовувати безконтрольно, наголошують мікробіологи. Через штучно створені ліки бактерії виробляють стійкість значно швидше, ніж люди встигають знаходити протидію. 

В Україні контроль за поширенням антибіотиків почали впроваджувати з 2021-го. І вже зараз лікарі стикаються із бактеріальними захворюваннями, які неможливо вилікувати через їх стійкість до всіх відомих препаратів. Про це йдеться у статті «Обережно, антибіотик!» авторства Алли Котляр.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності