Стародавнє святилище в іспанській печері – вчені знайшли римські написи та монету

Їм також удалося знайти тут монету.

Археологи, які проводили дослідження затопленої печери в Іспанії, виявили свідчення присутності тут стародавніх римлян, які проводили на цьому місці ритуальні практики. За словами вчених, вік виявлених артефактів становить 1900 років, повідомляє Live Science.

Дослідники розповіли, що вивчали глибини печери за допомогою ліхтарика, коли помітили іржаву монету, що застрягла між тріщиною у стелі та сталактитом. Подальший аналіз показав, що монета датується часом імператора Клавдія, який правив Римською імперією з 41 до 54 року н. е. Вчені вважають, що монету помістили сюди як підношення.

Дослідникам також вдалося виявити 15 написів, вирізаних людьми, які жили на Піренейському півострові за часів, коли регіон контролювали римляни. Але значення цих написів залишається незрозумілим. Ці позначки і монета можуть зазначати, що римляни вважали печеру священним місцем.

Відкриття, зроблені ще у 1960-х роках, свідчать про те, що люди населяли Кова-де-лес-Донес, що в перекладі з каталонської іспанської означає «жіноча печера» протягом тисяч років.

«Написи та монета є незаперечними доказами того, що святилище продовжувало використовувати або було перепрофільоване римлянами», — заявив професор доісторичного періоду в Університеті Сарагоси в Іспанії Айтор Руїс-Редондо, який був одним із керівників дослідження печери.

Вченим вже вдалося знайти в печері кераміку залізної доби та доісторичні наскельні малюнки, включаючи зображення голів тура та оленя. У дослідженні 2023 року вчені каталогізували понад 110 малюнків. Сліди пазурів печерного ведмедя, які перекривають деякі з малюнків, вказують на те, що їхній вік перевищує 24 тисячі років, оскільки печерні ведмеді в Європі вимерли приблизно на той час.

Нові відкриття вказують на те, що римляни проводили в печері ритуали приблизно в І столітті нашої ери.

“Це відкриття підтверджує безперервність ритуального використання цього місця протягом різних історичних періодів”, – сказав Руїс-Редондо.

Римські написи знаходяться на відстані близько 200 метрів від входу до печери. Згідно з попередніми дослідженнями, вона складається з однієї камери довжиною 500 метрів і виходить у крутий каньйон.

Раніше археологи знайшли у Перу піраміду, побудовану представниками давньої цивілізації.

Джерело