Скільки живуть кити – вчені підрахували, що деякі особини можуть дожити до 150 років
Деякі можуть прожити понад 130 років і навіть дожити до 150.
Вчені заявили про те, що тривалість життя південних гладких китів значно перевищує 100 років, а 10% з них можуть прожити навіть понад 130 років. Більше того, деякі особини можуть прожити до 150 років. Це набагато більше 70-80 років, які традиційно вважалися максимальною тривалістю життя китів, повідомляє Science Alert.
Вважалося, що максимальна тривалість життя північноатлантичних гладких китів складає близько 70 років. Але зараз середня тривалість життя особин виду, що перебуває під загрозою зникнення, становить лише 22 роки. Ці кити рідко живуть довше 50 років.
Ці два види дуже тісно пов’язані – лише 25 років тому їх вважали одним видом. Тому очікувалося, що й тривалість життя в них буде однаковою. Те, що північноатлантичні гладкі кити живуть набагато менше, приписують смертності, пов’язаній з діяльністю людини, переважно тварини заплутуються в рибальських мережах і стикаються з судами.
Нові оцінки віку китів вчені зробили на основі фотоідентифікації самок цих тварин протягом десятиліть. Окремих китів можна впізнавати рік за роком за фотографіями. Коли вони вмирають, кити зникають зі знімків.
Використовуючи фотографії, вчені розробили так звані «криві виживання», оцінивши ймовірність зникнення китів із фотографічних записів у міру їхнього старіння. За допомогою цих кривих виживання учені змогли оцінити тривалість життя тварин.
25 років тому дослідники, які працювали з корінними мисливцями на китів в Арктиці, показали, що гренландські кити можуть жити до 200 років і навіть більше. Їхні докази включали виявлення кам’яних наконечників гарпунів, які не використовувалися з середини 1800-х років, у жирі китів, нещодавно вбитих традиційними китобоями.
Аналіз білків із очей здобутих китів надав додаткові докази їхнього тривалого життя. До цього аналізу дослідники вважали, що гренландські кити, як і гладкі кити, живуть близько 80 років, а люди – найбільш довгоживучі ссавці.
Надалі вчені намагалися розібратися, в чому полягає унікальність гренландських китів, через що вони живуть так довго. Але нове дослідження свідчить про те, що й інші види цих тварин можуть бути довгожителями.
Чому це важливо
Розуміння того, скільки живуть дикі тварини, має велике значення для їхнього ефективного захисту. Тварини з великою тривалістю життя найчастіше повільно розмножуються. Між народженнями може пройти дуже великий проміжок часу.
Життєвий цикл вусатих китів — особливо вік, коли самки починають розмножуватися, та інтервал між дитинчатами — сильно залежить від їхньої потенційної тривалості життя.
Стратегії охорони тварин, які плануються, не належним чином будуть приречені на провал.
Що ще належить дізнатися
Існує безліч інших видів китів, включаючи синіх, фінвалів, сейвалів, горбатих, сірих та кашалотів. Як і у випадку з гренландськими китами їх майже повністю знищив китобійний промисел.
На даний момент вважається, що ці кити живуть 80-90 років. Але вчені вважали і відносно гренландських китів, поки дослідження не показали, що все не так.
Скільки можуть жити кити, невідомо. Китобійний промисел, який закінчився лише у 1960-х роках, призвів до зникнення старих китів із популяцій. Хоча багато популяцій китів відновлюються в чисельності, у китів, що народилися після закінчення промислового китобійного промислу, не було достатньо часу, щоб постаріти.
Можливо, навіть ймовірно, що інші види китів теж живуть довго.
Раніше ООН опублікувала звіт «Стан мігруючих видів у світі», який став першим таким звітом, підготовленим на даний момент. Він показав, що 22% або кожен п’ятий мігруючий вид у світі перебуває під загрозою вимирання.