Почастішали випадки використання чатботів із штучним інтелектом як своєрідних провідників під час галюцинування під психоделічними речовинами. Цей спосіб використовують як люди із залежностями, так і пацієнти, що не можуть дозволити собі дороговартісну професійну терапію, повідомляє Futurism.
Про популярність такого способу використання штучного інтелекту свідчить поява спеціалізованих чатботів The Shaman та TripSitAI, що позиціонують себе як цифрові “тріпсітери” (trip sitter’s). Тут trip — це дослівно подорож, але на сленгу воно також означає уявну мандрівку під психоделічними речовинами. Sitter дослівно — це нянька або поводир, що ніби за руку проводить людину через досвід розширення свідомості.
Чатботи-тріпсітери не є ліцензованим медичним продуктом. Вони створюють підбірки музики, відраховують ритм для циркулярного дихання, спрямовують настрій у спокійне русло, генерують підтримуючі фрази. The Shaman називає себе шаманом-наставником, який “іде поруч у дусі”, може вести діалог цілодобово, з прийняттям та без осуду, пишуть у відгуках користувачі.
Професійне психіатричне середовище вважає такий спосіб використання штучного інтелекту ризикованим. Психоделічні речовини справді використовуються у психотерапії, а психотерапевти можуть бути тріпсетерами. Але це практикують за наявності державних дозволів у тих країнах, де таке використання препаратів легальне. Або — в рамках клінічних випробувань.
Навіть там, де це дозволено, психоделічна терапія призначається індивідуально, залежно від симптоматики пацієнтів. Адже не при усіх діагнозах галюциногенне розширення свідомості може дати якийсь потужний трансформаційний досвід, коли людина повністю переосмислює себе.
За неправильного використання людина може погіршити свій стан і симптоми, наприклад, психозу чи шизофренії лише посиляться. Випадки, коли ChatGPT потурав маяченням пацієнтів із різними розладами, не поодинокі.
Якщо до цього доєднати ще і психоделічні речовини, наслідки можуть бути фатальними, пише Futurism. Напркилад, за інформацією The New York Times, чатбот переконував користувача, що стрибнувши з даху багатоповерхівки, він не помре. В
В Україні психоделіки для ментального здоров’я не використовують, хоча їх терапевтичний ефект підтверджують медичні експерименти. У грудні 2023 року в нас легалізували медичний канабіс. Але препарати на його основі будуть рецептурні і вони досі не потрапили на полиці аптек, оскільки потребують ліцензування. Останні дослідження також свідчать, що регулярне куріння канабісу підвищує ризик серцево-судинних захворювань.