ШІ обходить захист – Альтман попередив про кризу цифрового шахрайства – новини світу
ШІ здатен обійти більшість методів автентифікації й може бути використаний для атак на критичну інфраструктуру.
У межах виступу у Федеральній резервній системі США генеральний директор компанії OpenAI Сем Альтман висловив занепокоєння щодо загроз, які несе стрімкий розвиток штучного інтелекту в сфері безпеки й автентифікації. За його словами, які передає CNN, світ перебуває на порозі “значної, неминучої кризи шахрайства”, оскільки ШІ вже сьогодні дозволяє зловмисникам правдиво імітувати голос та зовнішність інших людей.
“Мене лякає те, що, очевидно, досі існують фінансові установи, які приймають голосовий відбиток як автентифікацію для переказу великої кількості грошей або виконання чогось іншого – ви кажете фразу-підказку, і вони просто це роблять. Це божевілля, яке досі роблять”, – зазначив Альтман.
Він наголосив, що наразі лише паролі залишаються порівняно стійкими до підробок. Тоді як голосові та візуальні засоби автентифікації стають дедалі вразливішими.
Альтман також попередив, що з часом загроза посилиться – від підроблених голосових дзвінків зловмисники перейдуть до відеозв’язку, який буде майже неможливо відрізнити від реального. На його думку, технології ШІ ставлять під сумнів здатність людей ідентифікувати, хто є хто в цифровому середовищі. У цьому контексті він підтримав технологію The Orb – біометричну систему, яка має засвідчувати людську ідентичність у цифровому просторі.
У рамках виступу Альтман також згадав інші ризики, пов’язані зі зловживанням штучним інтелектом: використання технологій для атак на енергетичну інфраструктуру, розробки біологічної зброї чи створення автономних систем, які можуть вийти з-під людського контролю. За його словами, найбільше його непокоїть ідея створення надпотужного ШІ супротивником США до того, як світ буде здатен ефективно реагувати на подібні виклики.
Ці заяви пролунали напередодні очікуваної публікації “Плану дій щодо штучного інтелекту”, який готує Білий дім. Очікується, що в документі буде окреслено нову політику США у сфері регулювання штучного інтелекту, а також кроки, спрямовані на збереження технологічного лідерства країни. OpenAI, яка консультувала адміністрацію щодо підготовки плану, упродовж останніх місяців активізувала свою діяльність у США.
Компанія оголосила про відкриття першого офісу у Вашингтоні на початку 2026 року. В офісі працюватимуть близько 30 осіб, зокрема Чан Парк – керівник відділу глобальних зв’язків у США та Канаді, а також Джо Ларсон, який залишає оборонну технологічну компанію Anduril, щоб стати віцепрезидентом OpenAI з урядових питань. Новий простір буде використано для роботи з політиками, проведення досліджень, попередніх демонстрацій нових рішень і тренінгів зі ШІ для освітян, держслужбовців та економістів.
У вівторок OpenAI також оприлюднила новий економічний звіт, підготовлений головним економістом компанії Ронні Чаттерджі. У звіті ChatGPT порівнюється з технологічними проривами на кшталт електрики та транзистора. Наразі, за даними OpenAI, ChatGPT має 500 мільйонів користувачів у світі, з яких 20% в США використовують його як персонального репетитора для навчання та підвищення кваліфікації. Понад половина користувачів у США – молодь віком від 18 до 34 років, що, на думку аналітиків, свідчить про потенційний довгостроковий економічний вплив технології.
Чаттерджі співпрацюватиме з відомими американськими економістами Джейсоном Фурманом та Майклом Стрейном над великим дослідженням впливу штучного інтелекту на ринок праці в США. Дослідження буде частково реалізоване на базі нового офісу OpenAI у Вашингтоні.
Щодо потенційного впливу ШІ на робочі місця, Альтман висловив стриману позицію. На відміну від інших лідерів технологічної індустрії, він не вважає, що майбутнє масове безробіття є гарантованим наслідком автоматизації. Він визнав, що певні класи професій можуть зникнути, але натомість з’являться нові форми зайнятості. На його думку, вплив ШІ надто складний для точного передбачення.
“Є багато таких розумних прогнозів, але ніхто насправді цього не знає. На мою думку, це надто складна система, надто нова та впливова технологія, яку дуже важко передбачити”, – підсумував генеральний директор OpenAI.
Спільний проєкт OpenAI та інвестиційної групи SoftBank під назвою Stargate, попри заявлений бюджет у $500 млрд, зіштовхнувся з серйозними труднощами реалізації. Запланована мережа дата-центрів на території США, які мали забезпечити обчислювальні потужності для розвитку штучного інтелекту, наразі обмежується планами побудови лише одного об’єкта в штаті Огайо до кінця року. Попри публічні заяви про “гіпермасштаб і швидкість”, сторони досі не уклали ключових угод і не врегулювали організаційні та юридичні аспекти співпраці. Водночас OpenAI вже реалізує масштабні інфраструктурні проєкти з іншими партнерами, зокрема Oracle, поза межами ініціативи Stargate.