ШІ-агенти у бізнесі – створюють сотні, фальсифікують тисячі

Ажіотаж навколо агентів штучного інтелекту викликав хвилю шахрайства. Є навіть окремий термін: agent washing — це як відмивання грошей, але в контексті штучного інтелекту.

Розробка агентів штучного інтелекту викликала справжній ажіотаж у бізнес-середовищі. На хвилі популярності агентного ШІ багато підприємств замовляли таких цифрових помічників для своєї роботи, але стикалися із шахрайством. Нове дослідження Gartner показує, що з тисяч розробників, які пропонують створити ШІ-агентів, лише 130 реально можуть це зробити, пише Inc.

Решта практикують agent washing — продають звичайних чатботів під виглядом агентів або приписують своїм сервісам функції, якими вони насправді не наділені. Справжні агенти ШІ створюються як цифрові помічники, що можуть виконувати завдання автономно, без постійного контролю з боку людини. Ця технологія перебуває на ранніх стадіях розробки і ще не скоро стане придатною для повноцінного масштабування, вважають експерти. 

Gartner — це всесвітньо відома консалтингова компанія, що спеціалізується на ІТ, цифрових технологіях і бізнес-стратегіях. Вона провела опитування серед 3412-и своїх клієнтів щодо використання у роботі штучного інтелекту. 

OpenAI випустить ШІ-агента, який виконуватиме завдання від імені людини – Bloomberg

Результати дослідження показали, що ажіотаж навколо агентного ШІ викликав спершу хвилю недобросовісного маркетингу, а згодом знеохочення та підозрілість до самої технології з боку бізнесу. 

“Більшість проєктів агентного штучного інтелекту зараз є експериментами на ранніх стадіях або перевіркою концепцій. Їх затребуваність диктується здебільшого  ажіотажем і вони часто застосовуються неправильно, — сказала аналітикиня Gartner Анушрі Верма (Anushree Verma). — Це може засліпити організації щодо реальної вартості та складності розгортання агентів штучного інтелекту у великих масштабах, заважаючи впровадити технологію у масове виробництво. Їм потрібно подолати ажіотаж, щоб приймати ретельні, стратегічні рішення щодо того, де і як застосовувати цю нову технологію”.

Gartner зробили прогноз, що до 2028 року 40% усіх існуючих проєктів ШІ згорнуть через зростання витрат, неясну бізнес-цінність або неадекватний контроль ризиків. Серед усіх учасників опитування лише 19% підтвердили, що їх компанії інвестують у агентний штучний інтелект. З них 42% надають перевагу так званим консервативним інвестиціям. Це означає, що вкладають помірні гроші в обмежені пілотні проєкти. Випробовують, але вкрай обережно. 

Проігнорували ажіотаж навколо агентного штучного інтелекту 8% опитаних. А 31% зайняли вичікувальну позицію — вони спостерігають, як технологія вплине на бізнеси, які наважилися ризикнути. 

До 2028 року інфраструктура штучного інтелекту в Європі зросте удесятеро — Nvidia

Gartner  припускає, що до 2028 року 15% буденних робочих завдань робитимуть агенти штучного інтелекту.  Також аналітики очікують, що за три роки приблизно 33% програмного забезпечення для бізнесу міститиме агентний штучний інтелект. Натомість зараз Gartner рекомендує підприємствам розгортати технологію для автоматизації рутинних процесів, щоб алгоритм виконував буденні прості завдання, які забирають у людей час. 

Зараз серед найпопулярніших розробників над агентним ШІ працює Anthropic. Модель Claude Opus 4 може працювати автономно від господаря фактично цілий робочий день. Йому можна ставити складну задачу і він її виконуватиме навіть тоді, коли це вимагатиме тисяч окремих кроків. OpenAI у 2024 році представила дослідницьку версію свого агента Operator, який може виконувати завдання за користувача. 

Google приєднався до низки компаній, що пропонують ШІ-агентів: прототип оператора-компаньйона під назвою Project Mariner навчають керувати браузером та іншими застосунками  для бронювання поїздок, покупки або підготовки складних дослідницьких звітів. Також корпорація працює над Project Astra — мультимодальним агентом, що може реагувати на голосові команди в реальному часі та виконувати завдання, використовуючи камеру смартфона або розумні окуляри. 

 

Джерело

BloombergGoogle