Ракета Isar Aerospace зазнала невдачі під час запуску в Норвегії

Цей тридцятисекундний випробувальний політ довів те, що хотіли побачити розробники.

Ракета, побудована німецьким стартапом Isar Aerospace, пролетіла півхвилини перед припиненням польоту під час своєї першої спроби досягти орбіти в неділю, що є частиною зусиль, спрямованих на те, щоб зробити Європу менш залежною від США у сфері приватних супутникових запусків.

Про це повідомляє 30 березня, у неділю, Bloomberg.

Spectrum упав поза межами стартового майданчика, серед крижаних торосів, неподалік космодрому Андойя в Норвегії. Якби він досягнув орбіти, це зробило б Isar першою компанією, яка зробила це з європейського космодрому.

Незважаючи на невдалий запуск, головний виконавчий директор Isar Даніель Метцлер наголосив, що спроба свою справу зробила. «Наш перший випробувальний політ виправдав усі наші очікування, – сказав він у своїй заяві  «У нас був чистий зліт, 30 секунд польоту, і ми навіть змогли перевірити нашу систему завершення польоту», – додав він.

«Я не очікую, що ми потрапимо на орбіту, – сказав Метцлер. – «Мета полягає в тому, щоб не підірвати майданчик, а це також означає політ тривалістю приблизно 30 секунд».

Європейські країни прагнуть зменшити свою залежність від США щодо систем запуску, які виводять супутники на орбіту. Послаблення оборонних зв’язків з Вашингтоном і відставання компанії SpaceX Ілона Маска посилили відчуття нагальної потреби Європи розвивати власний потенціал.

Перша спроба запуску, 24 березня, була скасована через вітер. Пізніше Isar знову перенесла заплановане вікно запуску через погодні обмеження.

Мюнхенська компанія Isar є однією з небагатьох комерційних європейських ракетних стартапів, які намагаються повторити успіх SpaceX.

Німецька ракетна фабрика Augsburg AG отримала всі необхідні ліцензії для запуску цього року з космодрому Саксаворд, розташованого на Шетландських островах у Шотландії. Це буде перша спроба запуску вертикальної орбітальної ракети у Великій Британії після закриття Virgin Orbit Річарда Бренсона у 2023 році після того, як ракета, запущена з космодрому Корнуолл в Англії, не змогла досягти космосу.

Інша німецька компанія, HyImpulse Technologies, здійснила суборбітальний запуск з австралійського космодрому в травні минулого року.

Ракети Isar мають корисне навантаження близько 1000 кілограмів і призначені для виведення малих і середніх супутників на низьку навколоземну орбіту. За словами Метцлера, більшість супутників спостереження за Землею, які можуть використовуватися для шпигунства, моніторингу навколишнього середовища і картографування, можуть використовувати орбіти, доступні з норвезького космодрому.

З часу свого заснування в 2018 році Isar залучила понад 400 мільйонів євро загального фінансування, в тому числі оголошений в червні раунд серії С на суму 220 мільйонів євро, який був підтриманий Інноваційним фондом НАТО. Компанія будує завод поблизу Мюнхена, який зможе виробляти 40 ракет Spectrum на рік.

Місця на її ракетах розпродані до початку 2027 року, а до того часу заплановано понад 10 місій, повідомив Мецлер перед недільним запуском.

Андойа проводить суборбітальні запуски з моменту свого відкриття в 1962 році, здійснивши понад 300 місій лише для НАСА. Isar є першим з декількох партнерів, яких Andoya Space планує залучити до орбітальних місій з космодрому.

Нагадаємо, у 2024 році японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) успішно запустило другу випробувальну модель своєї нової флагманської ракети H3 після невдалого польоту в 2023 році. JAXA та головний підрядник Mitsubishi Heavy Industries розробили H3, щоб замінити H-IIA, створений 20 років тому. Очікується, що його економність та більша вантажопідйомність допоможуть японцям отримувати більше замовлень на запуск від глобальних клієнтів.

63-метрова H3 призначена для доставки в космос корисного навантаження масою 6.5 метричних тонн та зниження витрат на один запуск до 5 мільярдів єн (33 мільйонів доларів США) за рахунок застосування більш простих конструкцій та оптимізованої електроніки. Для порівняння: один запуск H-IIA коштує близько 10 мільярдів єн.

Уряд Японії планує до 2030 року запустити на ракетах Н3 близько 20 супутників та зондів. Зокрема, доставити місячний дослідник для спільного японо-індійського проекту Lupex у 2025 році.

Джерело

BloombergНАТОСША