Прямий ефір з космосу – рідкісна комета з глибин галактики прямує до Сонця

Комету 3I/ATLAS покажуть в ніч з четверга на п’ятницю.

До Сонця летить комета 3I/ATLAS з іншої зоряної системи.  Комета прямує до внутрішніх шарів Сонячної системи, але не становить жодної загрози. Навпаки, астрономи чекають із нетерпінням можливості дослідити її, пише Space.com.

Спостерігати за цим космічним явищем зможуть усі охочі. На YouTube буде пряма трансляція цієї події з телескопів в Італії. Єдина незручність — в Україні шоу розпочнеться о першій ночі (1:00) 4 липня. Більше сотні любителів астрономії з усього світу вже очікують на початок. 

Що відомо про 3I/ATLAS

3I/ATLAS — третя комета, чиє міжзоряне походження підтверджено NASA. Раніше з-за меж Сонячної системи прилітав астероїд Oumuamua (2017 рік) та комета Борисова  2I/Borisov (2019 рік).

Приставка 3I перед назвою означає, що це третій зафіксований міжзоряний об’єкт. Друга частина назви однойменна з телескопом, у який комету вперше помітили. Це оптичний прилад  ATLAS (від Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), що входить до Системи раннього сповіщення про зіткнення астероїдів із Землею. Комплекс збудований NASA і знаходиться у Чилі.

Комета 3I/ATLAS — це рідкісна можливість вивчити матеріали, що походять з-за меж Сонячної системи. Вона наблизиться до нашої зірки на 210 мільйонів км. У масштабах Всесвіту це небагато і така точка наближення називається в астрономії перигелієм. Тоді вчені зможуть її добре роздивитися.

На заваді може стати хіба тьмяність небесного об’єкта. Світність  3I/ATLAS лише 18,8, а такої яскравості замало, щоб вивчити її без складного обладнання, кажуть спеціалісти. Показники світності вимірюються за допомогою шкали зоряної величини. Чим більше число, тим тьмяніший об’єкт.

За інформацією NASA, комета мчить зі швидкістю 68 кілометрів на секунду. І коли покине нашу систему, ще повернеться до Сонця цієї зими. Зараз вона приблизно за 670 мільйонів кілометрів від нашої зірки.

Не завжди такі космічні об’єкти тьмяні. У 2024 році комету C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) можна було побачити неозброєним оком — настільки вона була яскрава. Її зоряна величина у певні моменти сягала 4,9. Небагато небесних тіл, виявлених за останні десятиліття, настільки сильно світилися.

Джерело