Полярні сяйва на Нептуні – телескоп Джеймс Вебб вперше зробив знімки явища – фото
До цього вчені лише здогадувалися існування цього явища на газовому гіганті.
Телескоп “Джеймс Вебб” вперше зміг зробити знімки полярних сяйв на Нептуні. Як повідомляє NASA, у минулому астрономи бачили натяки на існування цих явищ в атмосфері газового гіганта, наприклад, під час прольоту “Вояджера” 1989 року. Але вони довго уникали прямого підтвердження за допомогою зображень.
До цього вченим успішно вдалося зафіксувати полярні сяйва на Юпітері, Сатурні та Урані. Нептун “вибивався” з цієї низки газових гігантів.
“Виявилося, що насправді візуалізація полярної активності на Нептуні була можлива тільки з чутливістю “Вебба” в ближньому інфрачервоному діапазоні”, – сказав провідний автор Генрік Мелін з Нортумбрійського університету, який проводив дослідження під час роботи в Університеті Лестера.
Дані про полярні сяйва були отримані в червні 2023 року. На додаток до зображення планети астрономи отримали спектр для характеристики складу та вимірювання температури верхньої атмосфери планети (іоносфери). Їм вперше вдалося виявити лінію випромінювання, яка вказує на присутність катіону тригідрогена (H3+), який може утворюватись у полярних сяйвах.
На знімках, які зробив “Джеймс Вебб”, полярні сяйва виглядають як плями блакитного кольору.
Полярні сяйва, зареєстровані на Нептуні, відрізняються від тих, що спостерігаються на Землі, або навіть Юпітері та Сатурні. Вони не обмежуються південним та північним полюсами планети, натомість вони розташовуються у середніх широтах.
Це пов’язано з незвичайною природою магнітного поля Нептуна, зафіксованою «Вояджером 2» ще 1989 року. Воно нахилено на 47 градусів відносно осі обертання планети. Оскільки полярна активність базується там, де магнітні поля сходяться в атмосфері планети, полярні сяйва Нептуна далекі від його полюсів обертання.
Раніше вчені заявили, що кільця Сатурна насправді не є ровесниками динозаврів, як припустили нещодавні дослідження. Насправді вони настільки ж давні, як і Сонячна система.