Подвійна система біля чорної діри Чумацького Шляху – вчені зробили важливе відкриття – фото

Відкриття допомагає пояснити, чому деякі зірки рухаються в космосі швидше за інші.

Група астрономів під керівництвом Флоріана Пайскера з Кельнського університету в Німеччині виявила подвійну систему із зірок, які обертаються навколо надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. Це перше подібне відкриття, зроблене на даний момент, повідомляє Science Alert.

У центрі нашої галактики знаходиться чорна діра Стрілець А*. Вона знаходиться на відстані близько 27 тисяч світлових років від Землі, а її діаметр оцінюється в 23,5 мільйонів кілометрів.

Подвійна система, виявлена біля чорної діри, одержала позначення D9. Вона може пролити світло на давню космічну загадку, чому деякі зірки рухаються в космосі швидше за інші.

Згідно зі спостереженнями, лише близько третини зірок Чумацького Шляху – поодинокі. Інші є частиною подвійної чи множинної системи. Найбільші зірки з більшою ймовірністю є парними.

Подвійні системи корисні для астрономів, оскільки можуть багато розповісти про свої компоненти. Наприклад, швидкість та відстань між їхніми орбітами говорять про маси світил. Маса ж одиночної зірки зазвичай обчислюється за її яскравістю.

Вчені припускали, що біля чорних дір можуть існувати подвійні зоряні системи, але виявити їх не вдавалося. Нове відкриття було складним із технічної точки зору. Просто подивитися на систему і побачити дві зірки не можна, оскільки вони дуже далеко.

У ході дослідження астрономи використали Дуже Великий Телескоп Європейської Південної Обсерваторії, щоб виміряти зміщення зоряного світла, відоме як ефект Доплера. Вони побачили, що світло зоряної системи мало характерне коливання, що вказує на орбіту.

Оскільки подвійні зірки містять величезну кількість інформації, астрономи змогли вирахувати, що цій конкретній системі приблизно 2,7 мільйона років. За словами дослідників, малоймовірно, що зірки народилися в екстремальних умовах на околицях чорної діри. Ймовірно, вони мігрували сюди близько мільйона років тому. А це, своєю чергою, говорить про здатність чорної діри руйнувати об’єкти на своїй орбіті.

Відкриття вчених, можливо, може пояснити феномен існування надшвидкісних зірок. Більшість світил знаходяться на типовій, майже круговій орбіті навколо центру Чумацького Шляху. Орбітальні швидкості становлять близько 200 кілометрів на секунду. Але з 2005 року було виявлено близько 20 зірок, які мчать на швидкості понад 1000 кілометрів на секунду.

Одна з ідей, які пояснюють цей феномен, полягає в тому, що в минулому такі зірки були частиною подвійної системи, що оберталася довкола надмасивної чорної діри. Згодом зірки надто наблизилися до чорної діри, що змінило їхню орбіту. І одна із зірок виявилася викинуто з системи і попрямувала у зовнішні частини Чумацького Шляху.

Теоретичні розрахунки показують, що механізм працює і швидкості приблизно правильні. Спостереження показують, що багато відомих гіпершвидкісних зірок, мабуть, віддаляються від галактичного центру, що є ще одним плюсом для теорії. Ще одним способом підтвердження цієї теорії може бути пошук подвійних зірок біля чорної діри.

Нагадаємо, минулого року вчені знайшли у Чумацькому Шляху дві зірки, які рухаються на рекордній швидкості. Швидкість зірки J1235 становить 1694 кілометри на секунду; а J0927 рухається з неймовірною швидкістю 2285 кілометрів на секунду.

Джерело