Період безпрецедентної спеки на Землі – вчені не можуть пояснити, чому він настав

Що сприяло цьому сплеску, залишається предметом дискусій.

Світ поступово ставав спекотнішим протягом десятиліть, але раптовий і незапланований сплеск спеки відправив клімат на незвідану територію. І вчені досі намагаються з’ясувати, чому це сталося, повідомляє Science Alert.

Останні два роки стали свідками нових температурних рекордів, які були встановлені в рамках настільки стійкої та загадкової смуги, що вона стала перевіркою більшості уявлень про те, як функціонує клімат.

Вчені одностайні в тому, що спалювання викопного палива значною мірою сприяло довгостроковому глобальному потеплінню, і що природна мінливість клімату також може впливати на температуру рік у рік. Але що спричинило цей винятковий сплеск тепла, залишається предметом дискусій.

До факторів, які могли вплинути на клімат, відносять зміни у хмарності, забруднення повітря та здатність Землі зберігати вуглець. Але для того, щоб дослідники могли сформувати цілісну картину, потрібно ще кілька років.

“Потепління в 2023 році було на голову вищим, ніж будь-якого іншого року, і 2024 буде таким же. Хотів би я знати чому, але не знаю. Ми все ще знаходимося в процесі оцінки того, що сталося, і чи спостерігаємо ми зміни в роботі кліматичної системи”, — заявив у листопаді Гевін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень імені Годдарда в NASA.

При спалюванні викопного палива виділяються парникові гази, наприклад, вуглекислий газ, які утримують тепло біля поверхні планети. Оскільки викиди викопного палива досягли рекордних значень у 2023 році, середня температура морської поверхні і повітря пішла вгору у стійкій тенденції до потепління, що триває десятиліттями.

Але, за даними Всесвітньої метеорологічної організації, з червня 2023 по вересень 2024 зростання глобальних температур були не схоже ні на що, що спостерігалося раніше. Спека була настільки екстремальною, що 2023, а потім і 2024 визнали найспекотнішими в історії спостережень.

“Рекордне глобальне тепло останніх двох років відправило планету далеко на незвідану територію”, – заявив Річард Аллан, кліматолог з британського Університету Редінга.

Те, що сталося, було “на межі того, що ми могли б очікувати на основі існуючих кліматичних моделей”, – сказала Соня Сеневиратне, кліматолог зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха. Але, за її словами, загальна тенденція не є несподіваною, враховуючи обсяги викопного палива, що спалюється.

За словами вчених, певною мірою пояснити те, що відбувається, може мінливість клімату. 2023 передувало рідкісне трирічне явище Ла-Нінья, яке справило сильний охолодний вплив на планету, виштовхуючи надлишкове тепло в глибинні океани.

Ця енергія була вивільнена назад на поверхню, коли в середині 2023 року настало протилежне явище Ель-Ніньо, що зігріває, підвищивши глобальну температуру. Але тепло зберігалося навіть після того, як Ель-Ніньо досяг піку в січні.

Температура не падала так швидко, як росла, і листопад став другим найтеплішим за всю історію спостережень.

«Наразі це важко пояснити. Нам не вистачає певної перспективи. Якщо температура не впаде різкіше у 2025 році, нам дійсно доведеться поставити собі питання про причину», — сказав Роберт Вотар, член групи експертів ООН з клімату МГЕЗК.

Вчені все ж таки намагаються знайти пояснення. Однією з можливих причин називають те, що глобальний перехід на чистіше суднове паливо у 2020 році прискорив потепління за рахунок скорочення викидів сірки, які роблять хмари більш дзеркальними та відбивають сонячне світло. Ще одне дослідження розглядало можливість того, що скорочення низькорозташованих хмар дозволило більшій кількості тепла досягти Землі.

Разом з тим, дослідники побоюються, що без повнішої картини можуть втратити ще глибші та перетворюючі зміни клімату.

Раніше вчені заявили про те, що Земля вже пережила кризу, яка схожа на нинішню. Глобальне потепління, що спостерігалося перед останнім льодовиковим періодом, призвело до руйнування життєво важливих атлантичних течій.

Джерело

ООН