Пересадка серця – медики знайшли спосіб довше зберігати орган
Саме через відторгнення стається третина смертей після пересадки.
Мічиганський медичний центр спільно з клінікою Mayo в США з’ясували одну з значущих причин відторгнення донорського серця. Це відбувається внаслідок молекулярних змін під час зберігання органу у холодильній камері. І є спосіб, як цьому зарадити, пише Medical Xpress.
Перед трансплантацією серце заливають спеціальним розчином для кращого зберігання в холодильній камеру. При огляді неозброєним оком з органом не відбувається ніяких змін. Але медики на чолі з хірургом-трансплантологом Полом Тангом цього разу дослідили, що відбувається при охолодженні на клітинному рівні.
Вони з’ясували, що тканини відчувають брак кисню і орган виробляти специфічний білок, який запускає стресову реакцію. У людському організмі цей білок викликав би виділення гормонів альдостерону та кортизолу. Але окремо в органі цей білок просто накопичується у ядрах клітин і провокує їх численні пошкодження.
“Донорське серце не усвідомлює, що ми маємо намір незабаром пересадити його іншій людині, тому воно, по суті, вмикає та перезаряджає руйнівні клітинні інструменти, які краще було б залишити невикористаними”, – пояснив сказав Танг.
Запалення та оксидативний стрес, що виникають при охолодженні, послаблюють серце та обмежують його здатність перекачувати кров. Як наслідок, після пересадки відбувається так звана первинна дисфункція трансплантата. Це і є причиною понад третини смертей після трансплантації серця.
Дослідження показало, що використання канренону у розчині для холодного зберігання донорського серця суттєво зменшує кількість раніше виявленого білка. Орган можна зберігати значно довше, ніж це вважалося раніше. І він не пошкоджується так сильно ще до пересадки. Канренон – діюча речовина сечогінних препаратів, які виписують пацієнтам від високого тиску. Він є антимінералокортикоїдом, а досліджуваний білок — мінералокортикоїдним рецептором (NR3C2).
Команда планує перевірити метод і на інших донорських органах. Результати дослідження медики опублікували у спеціалізованому журналі Nature Cardiovascular Research. Виявлений ефект канренону на білок NR3C2 може врятувати життя багатьом людям.
У 2024 році у Києві трансплантологи здійснили унікальну операцію з пересадки серця. Вперше в Україні вдалося успішно пересадити орган пацієнтці з 2-ю групою крові від реципієнта з 1-ю групою.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини, та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!