У травні 2024 року Землю накрила потужна магнітна буря, наслідки якої вплинули навіть на дно океану. Планета зазнала потужного бомбардування сонячними частинками, яке потрясло магнітне поле і викликало полярні сяйва далеко за межами областей, в яких вони спостерігаються зазвичай.
Але наслідки бурі спостерігалися протягом кількох місяців після її завершення, повідомляє Science Alert. У Землі з’явилися два нові часові радіаційні пояси з високоенергетичних частинок, захоплених магнітним полем планети.
Хоча подібне явище вже спостерігалося раніше – після потужних магнітних бур – буря травня 2024 року принесла те, чого вчені не бачили раніше. У одному з нових поясів спостерігалися енергійні протони.
«Коли ми порівняли дані до та після шторму, я сказав: «Ух ти, це щось справді нове. Це справді приголомшливо», — заявив фізик Сіньлінь Лі з Університету Колорадо в Боулдері.
Радіаційні пояси є нормальною частиною архітектури планети із глобальним магнітним полем. Зірки постійно випромінюють частки, що переносяться зоряним вітром; вони витікають і, коли стикаються з планетарними магнітними полями, захоплюються, утворюючи величезні пояси в тороїдальної форми навколо планети.
Земля має два постійних радіаційних пояси, відомих як пояси Ван Аллена: внутрішній, розташований ближче до планети, і зовнішній. Вони є своєрідною планетарною системою оборони, яка захищає Землю від постійного бомбардування сонячними частинками.
Коли вчені вивчали наслідки сонячної бурі травня 2024 року, вони побачили щось незвичне. Два нових пояси, затиснуті між поясами Ван Аллена. Один із них складався здебільшого з електронів, що спостерігалося раніше, а другий містив енергійні протони, чого ніколи не спостерігалося до цього.
«Це справді високоенергетичні електрони та протони, які знайшли свій шлях у внутрішнє магнітне середовище Землі. Деякі з них можуть залишатися тут дуже довго», — заявив Девід Сібек із Центру космічних польотів імені Годдарда NASA, який не брав участі в дослідженні.
Ці пояси зберігалися набагато довше, ніж інші, які спостерігалися до цього: три місяці замість кількох тижнів. Наступні сонячні бурі у червні та серпні 2024 року вибили більшу частину частинок з орбіти, значно зменшивши щільність поясів. Але невелика їхня кількість все ще залишається захопленою навколо Землі.
Більше того, протонний пояс може залишатися недоторканим понад рік. Поточні вимірювання допоможуть вченим виміряти його довговічність та швидкість розпаду.
Це важливо, оскільки частинки на орбіті можуть становити небезпеку для супутників, які знаходяться на ній. Але поки що небезпека, яку можуть представляти ці пояси, не визначена. Для цього необхідні майбутні спостереження.
Раніше Європейське космічне агентство випустило відео, на якому показало активність на Сонці за останні три роки.