Незвичайний айсберг сфотографували українські полярники – фото льодового сендвіча

    © Facebook / Національний антарктичний науковий центр © Facebook / Національний антарктичний науковий центр © Facebook / Національний антарктичний науковий центр

Полярники пояснили, як утворився такий «льодовий сендвіч».

Біологиня 30-ї української антарктичної експедиції Зоя Швидка сфотографувала незвичайний айсберг, який нагадує сендвіч з білого льоду та синьою начинкою. Національний антарктичний науковий центр показав фото незвичного айсберга.

«Як же Антарктика його «приготувала»? Колись давно, коли цей айсберг ще був частиною льодовика на суходолі, в ньому утворилася тріщина. Вона заповнилася талою водою й замерзла. Це і є синя смуга. Цікаво, що тоді тріщина проходила вертикально, а потім цей шматок відколовся та перевернувся. Це можна зрозуміти за ледь помітними смугами на білій частині —  фірновому льоді. Він утворюється нашаруваннями снігу, який під дією власної ваги стискається аж до структури пористого шоколаду, із замкнутими бульбашками повітря», – розповіли у науковому центрі.

Водночас за словами керівника відділу фізики атмосфери та геокосмосу НАНЦ Дениса Пішняка, материнський льодовик айсберга-сендвіча, очевидно, був малорухомим. Адже саме в таких льодовиках тріщини найчастіше можуть загерметизуватися. Тому вода, яка втрапила в тріщину, не витекла звідти і мала достатньо часу, аби замерзнути та міцно склеїти половинки льодовика.

Пішняк додав, що цей льодовик, від якого й відколовся айсберг-сендвіч, знаходився у холодніших умовах, ніж льодовики біля станції «Академік Вернадський». Про це свідчить однорідність фірнового льоду. Тоді як у льодовиків району Антарктики, де розташована станція, виразніші прошарки, що є ознакою сильного періодичного танення.

«Отже, походження цієї брили льоду або високогірне, або ж із країв далекого холодного півдня», — підсумував Пішняк.

Раніше повідомлялося, що вчені заявили про те, що швидкість танення льодовиків за останнє десятиліття стрімко збільшилася. За їхніми словами, танення може йти швидше, ніж передбачалося раніше, що, своєю чергою, може призвести до підвищення рівня моря.

Джерело