Найдавніша тварина на планеті – вчені розповіли, хто це і де вона живе – фото
Морські губки прожили 15 тисяч років.
У районі затоки Мак-Мердо в Антарктиді мешкає вид губки, відомий як гігантська вулканічна губка (Anoxycalyx joubini). За словами вчених, ці губки можуть бути найдавнішими істотами на Землі, повідомляє IFLScience.
Вважається, що губки могли бути першими істотами, що з’явилися на планеті. У той же час, вони можуть бути і найдавнішими з тих, що нині живуть.
Anoxycalyx joubini може зрости до 1,5 метрів у діаметрі та до 1,95 метра у висоту. Вони мешкають на глибині від 15 до 144 метрів. Вчені оцінюють вік губок на підставі того, як швидко вони ростуть. Дослідники спостерігали за A. Joubini протягом 22 років і з’ясували, що їм потрібно багато часу, щоби вирости.
«Anoxycalyx joubini – найбільша і помітна губка в Антарктиці, і хоча її висота досягала 2 метрів, ніколи не спостерігалося, щоб вона осідала або росла. Що привело нас до думки про її надзвичайну довговічність», – заявили вчені.
Такому довгому життю може сприяти холодне місце існування, яке уповільнює метаболізм тварини.
Вчені побудували моделі росту тварин, які показали, що вік однієї особини може становити 23 тисячі років. За вищими оцінками тварини, відомі також як Scolymastra joubini, могли прожити 40 тисяч років. Водночас учені визнають, що ці оцінки можуть бути завищені.
«Працюючи в таких тимчасових масштабах, треба думати не лише про біологічні наслідки, а й враховувати геологічні події. Коливання рівня моря, пов’язані з останнім льодовиковим максимумом (LGM, 18 000-22 000 років тому), ймовірно, залишили місце S. joubini «високим і сухим», оскільки рівень моря під час LGM був на 105-130 метрів нижчим, ніж сьогодні. Тому можна зробити висновок, що жодне морське безхребетне на шельфі моря Росса не може бути старше приблизно 15 000 років», – заявила морський біолог доктор Сюзанна Гатті.
«Тим не менш, ми маємо зробити висновок, що губки гексактинелліди в Антарктиді є одними з найдавніших, якщо не найстаріших живих істот на цій планеті. Навіть якби двометровий S. joubini у морі Росса мав вік, рівний половині того, що передбачається кривою росту, йому все одно було б понад 6000 років, і, отже, він був би найдавнішою живою істотою не тільки в океані, а й у порівнянні з наземним життям», – додала вона.
Раніше вчені виявили частинки відходів та забруднень у тканинах практично всіх риб та молюсків, виловлених на Тихоокеанському північному заході Північної Америки.