Сонце знаходиться на максимумі своєї активності, тому на ньому все частіше з’являються плями, і воно викидає спалахи. Так, нещодавно на зірці сталася надзвичайно рідкісна подія: з її далекого боку стартував гігантський корональний викид маси (КВМ), який рухався на величезній швидкості, повідомляє Space.com.
КВМ вилетів зі швидкістю 3161 кілометри на секунду. На щастя для мешканців Землі, викид стався з протилежного від нас боку Сонця. Зазвичай КВМ досягають нашої планети за два-три дні, але якби цей рухався до Землі, він дістався б до неї за 18 годин.
Це вже четвертий КВМ, який стався на зворотному боці Сонця за 10 днів. Це натякає на те, що там з’явилася дуже активна пляма. Ймовірно, що вона повернеться до Землі наступного тижня.
Але цей швидкий КВМ був не єдиним вражаючим виверженням на зірці. На ній також відбулися два КВМ, які супроводжували сонячні нитки, які виверглися на південно-східному лімбі.
Two very photogenic eruptions of plasma from the eastern edge of the Sun this morning! Neither є Earth-directed.(Observations from the GOES/SUVI instrument). #spaceweather pic.twitter.com/OYqX2frI6r
– Dr. Ryan French (@RyanJFrench) December 17, 2024
Сонячні нитки – це величезні хмари іонізованого газу над поверхнею Сонця. Коли вони стають нестабільними, вони падають назад на Сонце, або викидаються в космос, утворюючи КВМ. Коли Земля перебуває в лінії таких вивержень, вони можуть викликати магнітні бурі. КВМ супроводжували всі три виверження, але жоден з них не був спрямований на землю.
Раніше вчені заявили про те, що Сонце виявилося здатним випускати потужні «суперспалахи» набагато частіше, ніж вважалося. І один з них очікується вже незабаром.