Менше спати і висипатися – вчені знайшли генну мутацію, яка зменшує потребу в сні
Вчені виявили генну мутацію і думають, як її використати.
Деякі люди народжуються зі зменшеною потребою у сні. Вони повноцінно відновлюються за чотири години у той час, коли іншим треба сім – дев’ять годин. Китайські вчені знайшли генну мутацію, відповідальну за це, пише Independent.
Відкриття Китайської академії наук важливе ще й тому, що у більшості недосип провокує розвиток серцево-судинних захворювань і збільшує ризик раннього розвитку хвороби Альцгеймера. Люди з цією мутацією ніби мають суперсилу, яка дає можливість мало спати без шкоди для здоров’я.
Тривалість і якість сну залежить від обміну молекулами фосфату між нервовими клітинами. За це відповідає ген SIK3. І саме він мутував. Мутацію назвали N783Y. Вона змінює структуру білка SIK3, перешкоджаючи йому переносити молекули фосфату, йдеться у матеріалі. Модифіковані миші із цією мутацією спали в середньому на 30 хвилин менше.
Дослідження підтвердило важливість SIK3 в регулюванні циклів сну. Саме цей ген в майбутньому стане ціллю для препаратів, які боротимуться із безсонням. Але про масштабування мутації на інших людей у штучний спосіб поки не йдеться.
Сон є одним з важливих напрямків наукових досліджень. Вчені з Третього університету Риму створили алгоритм для аналізу сновидінь і за його допомогою визначили, чим обумовлений їхній сюжет. У результаті дослідники змогли довести, що сни дійсно є продовженням реального життя. На зміст снів впливали стать і вік людини, події, які викликали у неї сильний стрес, і рівень насильства в суспільстві.