За всю історію спостережень минулий рік побив рекорди за кількістю втрачених лісів. Основна причина — пожежі. Випалена площа сягає розмірів Італії чи Панами. Це дослідили вчені з американського Університеті Меріленду, пише The Guardian.
Результати аналізу науковці оприлюднили на платформі для моніторингу за станом лісів Землі Global Forest Watch. Університет постійно моніторить ситуацію і оновлює дані щорічно в рамках проєкту “Лісовий пульс”.
За результатами дослідження, у 2024 році переважно через пожежі було знищено рекордні 6,7 мільйона гектарів первинних тропічних лісів. Масштаби вигорань більші, ніж будь-якого іншого року за останні два десятиліття.
“Ліси зникали зі швидкістю 18 футбольних полів на хвилину у 2024 році — майже вдвічі швидше, ніж у 2023 році”, — пишуть науковці.
Також дослідники стверджують, що у 2024 році вогонь знищив у п’ять разів більше тропічних первинних лісів, ніж у 2023 році. І додають, що до цього майже завжди приклала руку людина. У тропіках пожежі зазвичай починаються із підготовки землі під сільськогосподарську діяльність.
Те, що минулий рік став найспекотнішим за історію спостережень, долило масла у вогонь: пожежі розросталися швидше і їх складніше було погасити. Найбільше постраждала Латинська Америка.
Є і непов’язані із вогнем втрати. Вони порівняно із 2023-м зросли на 14%. У першу чергу це трапляється через розчищення ділянок під сільськогосподарські угіддя. Саме ця діяльність раніше була першопричиною втрати лісів і лише в 2024 році пожежі вийшли на передній план. Також шкодить лісозаготівля і гірничодобувна промисловість.
Пожежі не обмежилися тропіками: безпрецедентно великих втрат зазнали ліси в сибірській тайзі та Канаді. Але 42% втрат припали на Бразилію. Далі у списку постраждалих країн йде Болівія, Конго та Індонезія.
Цього року ліси теж палають. На початку травня Україна направляла в Ізраїль літак для гасіння та рятувальників. Вогонь почав ширитися 29 квітня в лісі Ештаоль біля поселення Месілат-Ціон в Єрусалимських горах. До гасіння залучили 163 команди та 12 пожежних літаків, але цього виявилося замало. Масштабні лісові пожежі охопили не тільки центральні, а й північні та південні райони країни. МЗС Ізраїлю, крім України, зверталися за допомогою до Греції, Кіпру, Хорватії, Італії та Болгарії.