Крихкі зірки океану – чому офіури важливі для моніторингу глобального потепління

Коли через глобальне потепління зростає температура і кислотність океану, ці крихкі зірочки фактично розчиняються у воді.

Морський біолог Мартін Солан (Martin Solan) із Саутгемптонського університету в рамках п’ятирічної дослідницької програми об’їздив весь світ для вивчення змієхвосток. їх ще називають офіурами або Brittle star — ламкими або крихкими зірочками. Їхні популяції чутливо реагують на зміни клімату, повідомляє The Guardian.

Глобальна програма називається Convex Seascape Survey і зосереджена на вивченні морського дна. Його площа дорівнює 361 тис. км². У боротьбі з глобальним потеплінням вчені різних профілів намагаються з’ясувати, як структура світового океану та його екосистема реагує та впливає на клімат. 

Вони зустрічаються біля узбережжя Великої Британії. Запорпуються в осад, якщо течія надто повільна або надто швидка. За сприятливих умов вибираються назовні і ловлять “морський сніг” — крихти органіки, що опускаються на морське дно. На одному квадратному метрі може мешкати до 3000 особин цього виду. 

Усі змієхвістки є падальщиками. У морській екосистемі вони виконують роль своєрідного фільтра, бо з’їдають усю органіку: гнилі водорості, рештки риб, фекалії  — усе, що падає вниз. І на своєму місці ці голкошкірі дуже ефективні та організовані в очищенні дна. 

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ Потепління клімату сприятиме поширенню грибків-убивць — дослідження   

Для контролю за глобальним потеплінням офіури особливо цінні, оскільки їх скелет складається із карбонату кальцію, тобто фактично вапняку. Якщо зростає температура води або рівень кислотності, ці крихкі зірочки просто розчиняються. Стежачи за їх популяціями, можна оперативно фіксувати  зміни клімату. 

Океани Землі нагріваються вчетверо швидше, ніж у 1980-х. Якщо враховувати зміни клімату, які тривають вже останні 20–30 років, то найінтенсивніше зростання температури відбувається у зимовий та літній сезони. Середня температура літа 2025 року може бути на два градуси вищою за норму. 

В Україні метеорологи прогнозують найвищу спеку на липень.  Кліматологи зазначають, що спільними зусиллями вдалося сповільнити темп глобального потепління, але поганий сценарій із загрозою для всього живого все ще можливий.

Джерело

Велика Британія