Київстар розпочав тест мобільного зв’язку через супутники Starlink – експерти висловили занепокоєння

“Київстар” запускає пілотний проєкт з передачею даних напряму до супутників Starlink.

Україна стала першою країною в Європі, де мобільний оператор “Київстар” розпочав тестування технології Direct-to-Cell (DTC) від Starlink – прямого підключення мобільних телефонів до супутників. У межах пілотного проєкту смартфони, підключені до мережі 4G/LTE, зможуть надсилати й отримувати текстові повідомлення безпосередньо через супутники компанії Ілона Маска. Очікується, що повноцінний запуск сервісу відбудеться у середині 2026 року, повідомляє EuroNews. Покриття буде зосереджено на гірських і віддалених сільських районах, де традиційна мобільна інфраструктура практично недоступна.

Попри технологічний прорив, нова угода вже викликала занепокоєння експертів щодо залежності України від Starlink. Адже компанія Маска вже стала критично важливою для українських військових, урядових установ і цивільної інфраструктури під час війни. Як нагадують фахівці, зв’язок на полі бою, підтримка роботи лікарень, шкіл і навіть залізниці в умовах масових відключень електроенергії – усе це забезпечувалося через понад 50 тисяч терміналів Starlink, поставлених в Україну з 2022 року.

“Очевидно, що зараз суверенітет – не пріоритет номер один. Це перемога у війні. І Україна, як і Європа, погоджується на поступки заради цієї мети”, – зазначив Даріо Гарсія де Вієдма, експерт з цифрової політики та технологій Elcano Royal Institute.

Потенційна вразливість полягає в тому, що країна покладається на єдиного приватного постачальника, який у минулому вже публічно висловлював сумніви щодо подальшого обслуговування терміналів в Україні. Наприклад, у березні з’явилися чутки про те, що Маск міг би використати Starlink як інструмент тиску, щоб вплинути на угоди України зі США щодо рідкісноземельних ресурсів. Сам Маск тоді заперечив, що коли-небудь використовував Starlink “як розмінну монету” та пообіцяв не вимикати супутники, незалежно від політичної ситуації.

Аналітики зазначають: підписання комерційного контракту зі Starlink через “Київстар” – це потенційна спроба закріпити присутність компанії в Україні й зробити технічне обслуговування менш вразливим до особистих рішень Маска. Адже якщо Starlink отримає прибуткову базу клієнтів у цивільному секторі, відмова від послуг стане для компанії економічно складною.

Попри це, експерти радять Україні паралельно працювати над альтернативами. Зокрема, обмежити доступ Starlink лише до важкодоступних регіонів і не поширювати сервіс на великі міста, де працює традиційний 4G/5G-зв’язок. Також варто розглядати інтеграцію з європейськими системами, такими як Eutelsat чи майбутня платформа IRIS², хоча вони поки що значно поступаються Starlink за кількістю супутників, швидкістю розгортання і масштабом клієнтської бази.

“Так, ризик залишається. І наразі невідомо, чи отримала Україна нові гарантії. Але працювати над альтернативами необхідно вже зараз”, – підсумував Ян-Фредерік Слійкерман, старший стратег кредитного сектору прогнозної компанії ING Think.

Нещодавно росія презентувала морський дрон “Бриз” із супутниковим зв’язком РС-30М, який назвали “аналогом Starlink”. Проте, за оцінкою аналітиків Defense Express, технологія базується на застарілих рішеннях 1990-х років: затримка сигналу досягає 800 мс, а швидкість передачі – лише кілька мегабіт на секунду. На відміну від низькоорбітальних супутників Starlink, російська система використовує геостаціонарні, що критично знижує її ефективність для керування безпілотниками в реальному часі.

Джерело

Київська областьСША