Китайська бактерія – на космічному кораблі Тяньгун знайшли невідомий мікроорганізм

Її назвали Niallia tiangongensis і такі не зустрічались раніше на нашій планеті.

На борту китайської космічної станції Тяньгун астронавти виявили невідому бактерію. На Землі такі паличкоподібні вченим раніше ніколи не траплялися. Бактерію назвали Niallia tiangongensis і вона добре адаптована до життя за сотні кілометрів над поверхнею нашої планети, пише Wired.

Паличка Niallia tiangongensis жила в кабіні керування на станції і адаптувалася до існування в умовах мікрогравітації. Астронавти ще в 2023 році зібрали базу мазків з космічної станції, заморозили і передали на Землю для аналізу. Планували подивитися, як себе ведуть мікроорганізми після перебування в космосі, у повністю герметичному середовищі з людським екіпажем. Дослідження проводилося в рамках Програми мікробіому житлової зони Китайської космічної станції (CHAMP). Те, що виявили мікробіологи, стало науковою сенсацією. 

Дослідники провели секвенування геному і виявили, що найближчим земним родичем космічної бактерії є Niallia circulans, хоча нововиявлена Niallia tiangong має суттєві генетичні відмінності. Ця паличкова бактерія вміє розщеплювати білок желатину на менші компоненти в унікальний спосіб. Завдяки такій навичці вона може виживати в середовищах з невеликою кількістю придатної для неї їжі. Бактерії Niallia  tiangong  мають захисну біоплівку, здатні активувати реакції оксидативного стресу та вміють відновлюватися після радіаційного пошкодження.

Китайські науковці зазначають, що поки не можна з певністю стверджувати про виключно космічне походження мікроорганізму. Адже є вірогідність того, що Niallia tiangong жила на Землі, але ніколи раніше не потрапляла під мікроскопи дослідників. 

Загалом зараз каталогізовано десятки тисяч видів бактерій, а в природі існують ще мільярди неідентифікованих. Вже відомі бактерії не припиняють дивувати мікробіологів та генетиків. Наприклад, Alcanivorax borkumens харчується нафтою і виробляє свою миючу речовину, яка розщеплює жири.

Джерело

Китай