Інтелект птахів еволюціонував в інший спосіб, ніж у ссавців

Інтелект птахів еволюціонував в інший спосіб, ніж у ссавців 1 Птахи і ссавці вибудували свої нейронні зв’язки з різних клітин і в різних ділянках.

Складні ланцюги нейронів ймовірно розвинулися у птахів і ссавців паралельно та незалежно одні від одних. Обидві гілки належать до хребетних. Раніше серед вчених побутувала думка, що вони походять від єдиного предка. Але зараз науковці навели аргументи, які свідчать про відсутність тісних зв’язків між цими гілками, пише Wired

Цикл наукових статей на цю тему опублікував журнал Science у лютому 2025 року. ри — професура з кафедри біологічних наук Колумбійського університету. Вони зазначають у анотації до своєї праці, що високоінтелектуальні біологічні системи виникали на нашій планеті лише кілька разів. 

«Серед хребетних ссавці та птахи можуть вирішувати складні проблеми, використовувати інструменти та брати участь у складній соціальній поведінці. Ці завдання залучають кору. Саме вона  бере найбільшу участь у когнітивних процесах», — йдеться у статті. 

Попри це, мозок у ссавців та птахів різний. У ссавців мозок великий і складноструктурований. У птахів він в рази менший і здається простішим. Але все одно демонструє схожі нейронні ланцюги.

 «Птах з мозком вагою 10 грамів робить майже те саме, що й шимпанзе з мозком вагою 400 грамів», — звернув увагу дослідник структур мозку Онур Гюнтюркюн з Ruhr University Bochum у Німеччині.

Далі вчені порівняли ембріони ссавців і птахів на різних стадіях розвитку. Дослідження показало, що неокортекс ссавців та задній шлуночковий валик птахів розвинулися з різних ділянок ембріона. 

У останньому дослідженні вчені з провели секвенування РНК. У такий спосіб вони порівняли нейронні ланцюги не лише сформованого мозку, але й в процесі ембріонального розвитку. Так вони простежили на клітинному рівні, де в ембріоні клітини почали рости, а де вони опинилися вже у дорослому організмі. Дослідження провели на курях, мишах та геконах. І дійшли висновку, що в дорослому мозку зрілі нейронні ланцюги виглядають разюче схожими, але вони по-різному побудовані, інакше розвивалися і розташовані в різних ділянках. Це дослідження підтвердило, що у птахів є своя версія мозку, здатного до інтелектуальної діяльності. 

Нещодавно вчені також виявили, що ворони, як і люди, мають геометричне мислення — розрізняють фігури і можуть розділити їх за схожістю. Дослідження наводить на гіпотезу, що розпізнавання геометричних закономірностей може бути глибоко вкоріненим в еволюції та виявитися більш поширеним у тваринному світі, ніж ми думали.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності