Як швидко навчитися їздити на авто
Перед першими поїздками за кермом треба розібратись, як це робиться теоретично, щоби захистити курсанта автошколи від його найстрашнішого ворога – психологічного бар’єру. Як правильно вчитись водити машину, розповідають журналісти РБК-Україна Авто.
Претендент на звання водія не стане водієм, якщо він не опанував двома складовими шоферської майстерності: по-перше, він повинен вміти керувати машиною як технічним пристроєм, і по-друге, він має навчитись взаємодіяти з іншими учасниками дорожнього руху. Які, звісно ж, заважають кожному з нас рухатись своїми маршрутами.
Управління автомобілем
У кожній автошколі є затверджені методики навчання, але ми скажемо, що варто починати з керування машиною – його треба довести до автоматизму. Адже водій, який щоразу відволікається очима і руками на маніпуляції, скажімо, з перемикання передач, навряд чи зможе правильно розібратись з ситуацією на нерегульованому перехресті. Якщо навчання з шкільним інструктором вам замало, знайдіть автомобіль та вільну польову дорогу, і самостійно потренуйтесь на ній у кількох вправах.
Рушання з місця. Цей пункт стосується машин як з механікою, так і з автоматом. Навчіться, прислухаючись до механізмів автомобіля, ловити той момент, коли змикаються диски зчеплення і машина ось-ось почне зрушувати з місця. При цьому на механіці двигун може втрачати оберти, тож важливо, додаючи оберти, не дати йому заглухнути. Але і забагато газу теж недобре – що на механіці, що на автоматі. Рушайте багато разів поспіль, аж поки у вас все буде виходити автоматично.
Гальмування і зупинка. Це завдання простіше, але важливі нюанси теж є, і стосуються вони зокрема дій після зупинки. Зокрема, на механіці можна випадково заглушити двигун, недоречно кинувши педаль зчеплення, а на автоматі неправильні дії призведуть до несанкціонованого повільного руху машини вперед. Відпрацюйте зупинку машини у конкретній точці – це важливо і цьому теж треба буде вчитись.
Повороти. Складність тут у тому, щоб погодити обертання керма і швидкість машини. При тому ключова умова – в повороті не можна котитись, машина має їхати на одній з нижчих передач. Відпрацювати цей маневр буде простіше, якщо ви знайдете безпечну польову дорогу з поворотами різного радіусу і крутизни. Або побудуйте собі звивистий маршрут на вільному майданчику, використовуючи сигнальні конуси.
Взаємодія з іншим водіями
Тут на водія початківця чекає більше складнощів, адже гама ситуацій на дорозі набагато ширша, ніж при маніпуляціях з органами управління. Перш за все, треба вивчити Правила дорожнього руху – без цього немає сенсу говорити про їзду по дорогам загального користування.
Насправді проїзд будь-якого перехрестя – це успішне вирішення двох завдань. Перш за все вам слід визначити всі транспортні засоби, чиї траєкторії будуть перетинатись з вашими, а по-друге, визначити черговість їх проїзду, враховуючи звісно ж і себе. Важливо, щоб всі інші водії вас бачили і ви зрозуміли, що вони планують той же порядок проїзду, що і ви.
Отримати впевненість у складних ситуаціях на перехрестях можна тільки після поїздок в реальних мовах. Щоб було не так страшно, почніть із знайомих вам перехресть, і в ті години, коли на них небагато транспорту. Дуже бажано мати поряд в машині досвідченого водія, який буде підстраховувати вас – зокрема, затверджуючи ваші рішення щодо пріоритетності проїзду транспортних засобів.
Коротко
Зібравшись отримати права, ви повинні усвідомити одну річ: якою б модною ні була ваша автошкола, для того щоб навчитись безпечно водити машину, вам багато чого доведеться зробити самому. По-перше, розібратись із Правилами дорожнього руху, по-друге – навчитись поводитись з кермом та педалями, і по-третє, навчитись швидко вирішувати логічні задачки під час проїзду різного роду розв’язок. Це не просто, але абсолютно доступно, хоча попрацювати трохи доведеться.
При підготовці статті були використані матеріали Autocentre та Motor.