Три південнокорейські університети оприлюднили дослідження про те, як впливає на людський мозок хронічна перевтома. Результати свідчать, що виснаження має не лише серйозні ментальні наслідки, але й провокує анатомічні зміни, пише CNN.
Учасникам експерименту робили магніторезонансну томографію (МРТ). Цей метод називається нейровізуалізацією. Він дає змогу ефективно вимірювати об’єми сірої речовини та її зміни у різних ділянках мозку. У дослідження допускалися медики. Усього залучили 110 осіб. З них 32 медичних працівників працювали більше 52 годин на тиждень, решта – стандартний робочий день.
Дослідження показало, що у перевтомлених лікарів відбувалися значні зміни у ділянках мозку, пов’язаних із виконавчими функціями та емоційною регуляцією. Зміни були частково зворотніми. Усього збільшилися в об’ємі та зазнали структурних змін 17 ділянок. Детальніше про це йдеться в спеціалізованому журналі Occupational and Environmental Medicine.
Водночас вчені наголошують, що дослідження є пілотним проєктом і не може використовуватися як основа для діагнозів чи практичних рекомендацій. Перед тим, як змінювати політику охорони громадського здоров’я, необхідно більш ретельно дослідити питання про межі фізичної витривалості та способи запобігти пошкодженню мозку працівників під час роботи.
Раніше вчені заявили про те, що розмір мозку людини збільшується кожне десятиліття, починаючи як мінімум з 1930-х років. Дослідники вважають, що це відповідь на покращення умов зростання і може виступати в ролі буфера проти загрози розвитку деменції у літньому віці.