Вчені заявили, що спека на Землі досягне екстремальних значень, небезпечних навіть для молодих людей, при нагріванні світу вже на два градуси Цельсія. Небезпечні значення спостерігатимуться на території, розміри якої можна порівняти з США, повідомляє Science Alert. Третина ж суші стане занадто спекотною для людей старше 60 років.
Зміна клімату призводить до збільшення числа смертоносних хвиль тепла в усьому світі, створюючи умови за межами того, що може витримати людина. Минулого року понад 1300 людей загинули під час паломництва хадж у Саудівській Аравії, де температура досягла 51,8 градуса за Цельсієм.
У ході нового дослідження вчені вивчили вплив пекучої спеки на організм людини. Вони з’ясували, що площа суші, яка буде схильна до небезпечних температур, значно збільшилася. При цьому найбільшому ризику наражаються жителі Північної Африки та Південної Азії.
У своєму дослідженні вчені розглядали як небезпечні, так і нестерпні рівні спеки, коли температура піднімається до 42 градусів за Цельсієм протягом шести годин.
Дослідження дійшло висновку, що в період з 1994 по 2023 рік спека та вологість досягли небезпечних рівнів для людей віком до 60 років на територіях, еквівалентних приблизно 2% суші. Для людей похилого віку ця площа зросла до 20% суші.
Провідний автор дослідження Том Метьюз із Королівського коледжу Лондона сказав, що дослідження підкреслює «потенційно смертельні наслідки» підвищення середньої температури Землі на два градуси Цельсія вище за доіндустріальний рівень.
Паризька кліматична угода передбачала обмеження зростання глобальної температури значно нижче двох градусів Цельсія, переважно до 1,5 градусів. Але 2024 став першим, коли температура на планеті піднялася на 1,5 градуса Цельсія вище доіндустріального рівня.
Вчені з’ясували, що при потеплінні на два градуси Цельсія площа суші, небезпечна для молодих людей, досягне 6%. Люди віком понад 60 років опиняться під загрозою приблизно на третині суші.
Пороги виживання, які досі були перевищені лише на короткий час для людей віком понад 60 років у найспекотніших регіонах планети, можуть також вплинути на молодих людей у спекотних регіонах із дуже високим рівнем глобального потепління.
“У таких умовах тривале перебування на відкритому повітрі – навіть для тих, хто перебуває в тіні, при сильному вітрі і п’є багато води – може, як очікується, викликати летальний тепловий удар”, – сказав Метьюз.
Тепловий стрес виникає, коли природні системи охолодження організму виявляються перевантаженими. Він може викликати запаморочення та головний біль, а також зупинку роботи органів і навіть смерть.
Раніше вчені заявили про те, що океани Землі нагріваються зі швидкістю, що зростає, що свідчить про те, що і глобальне потепління прискорюється. За словами дослідників, потепління океану прискорилося більш ніж у чотири рази з 1980-х років і, ймовірно, прискорюватиметься й у майбутньому.