Глобальне потепління – площа морського льоду в Арктиці та Антарктиці скоротилася до рекордних значень

І в Арктиці, і в Антарктиці зараз надзвичайно тепло.

Вчені заявили про те, що площа морського льоду досягла рекордно низьких значень. Цьому сприяють рекордні температури в Арктиці та Антарктиці. В результаті крига активно тане навколо Південного полюса. На Північному ж поки що просто не так холодно, як має бути в цю пору року, повідомляє IFLScience.

Використовуючи дані Національного центру даних зі снігу та льоду США (NSIDC), ВВС підрахувала, що загальна площа морського льоду в Арктиці та Антарктиці становила 15,76 мільйона квадратних кілометрів протягом п’яти днів до 13 лютого. Це набагато менше попереднього рекорду в 15,93 мільйонів квадратних кілометрів, який був встановлений у лютому 2023 року.

При цьому вимірювання, проведені в грудні, показали рекордно низьку площу льоду для цього місяця. Поточний рік почався з показників, які зробили січень другим найгіршим в історії спостережень. В даний час загальна площа замерзлої води 0,2 мільйона квадратних кілометрів нижче рекордних значень лютого.

Рекорд танення антарктичного морського льоду було встановлено кілька разів протягом літа у Південній півкулі, у грудні та січні було досягнуто нових віх. За даними NSIDC, це масове танення було спричинене аномальними температурами над Антарктичним крижаним щитом. Температура тут була в середньому на один градус Цельсія вищою за норми для цього періоду.

Аналіз, проведений вченими, показав також, що таненню антарктичного льоду можуть сприяти теплі умови Південного океану і зміни в режимі вітрів. Очікувалося, що рекордно низькі значення площі морського льоду можуть спостерігатися приблизно раз на 2000 років, але антропогенні зміни клімату вносять свої корективи.

Наприклад, січень 2025 року став найспекотнішим місяцем за всю історію спостережень, а в 2024 році температура на планеті вперше перевищила позначку в 1,5 градуса Цельсія вище за доіндустріальні значення.

Низька площа морського льоду може призвести до виникнення замкнутого кола через ефект альбедо. У міру того, як біла крига, яка покриває полюси планети, скорочується, відкривається темна частина океану, яка поглинає більше тепла, а значить, і потепління прискорюється.

Зі зростанням температур, що продовжується, вчені побоюються, що вже до середини цього століття Арктика може пережити перше літо без льоду.

Раніше вчені заявили, що поверхня під крижаним щитом Антарктиди, яка піднімається в міру його танення, може суттєво вплинути на підвищення рівня моря. Але все залежатиме від того, як йтиме глобальне потепління.

Джерело

США