Вперше у світі генні інженери з Німеччини застосували техніку CRISPR-Cas9 для редагування генів хатнього павука. Його навчили плести червону флуоресцентну павутину. Це перший крок на шляху до того, аби зрозуміти, чи можна використовувати павутину на потреби людей, пише IFLScience.
Проєктом займалися дослідники з Байройтського університету. Павутина вважається науково цікавою речовиною, оскільки вона в п’ять разів міцніша за сталевий трос такої ж ваги, стійка до розривів, а також біорозкладна, легка та еластична.
«Можливість застосовувати редагування генів CRISPR до павутини є дуже перспективною для досліджень у галузі матеріалознавства. Наприклад, це можна було б використовувати для збільшення вже високої міцності та тягучості павучих волокон», – сказав старший автор дослідження Томас Шайбал.
Спершу редагувати гени спробували в ос і комарів. Їх зробили червоноокими та стійкими до малярії. Забарвлення використовують як маркер. Адже червоні очі складно не помітити. Так одразу зрозуміло, чи експеримент вдався. Тому й павутину зробили саме червоною.
Раніше павуків не модифікували, оскільки вони є складними організмами для лабораторних досліджень. Зокрема тому, що з’їдають один одного і кожну особину треба тримати окремо. Але цього разу із видом Parasteatoda Tepidariorum усе вдалося.
Науковці розробили ін’єкційний розчин із системою редагування генів. Цей розчин ввели в ооцити (жіночі репродуктивні клітини) незапліднених самок павуків. Коли ці павучихи спарувалися із самцями, на світ з’явилося генномодифіковане потомство.
На павутину павуки не лише ловлять здобич. Завдяки цій речовині вони можуть літати, бо роблять з неї своєрідні парашути. При цьому враховують закони фізики — використовують електричні поля. Учені з Брістольського університету заявили про те, що павуки завдяки цьому можуть перелітати на великі дистанції навіть у безвітряну погоду.