Допомагає при депресії та ПТСР – дослідники виявили позитивний вплив циркулярного дихання

Допомагає при депресії та ПТСР - дослідники виявили позитивний вплив циркулярного дихання 1 Дихальна практика знижує рівень CO2 в крові та викликає змінений стан свідомості.

Терапевтичний вплив змінених станів свідомості на психічні розлади вже відомий у наукових колах. Він продемонстрував позитивні ефекти під час лікування  депресії, посттравматичного стресового розладу (ПТСР) тощо. Дихальні вправи, під час яких відбувається зниження насиченості крові вуглекислим газом, корелюють з виникненням змінених станів свідомості без додаткової стимуляції речовинами, пише Medical Xpress.

Дослідження провели фахівці  з німецького Інституту неврології Ернста Стрюнгмана (Ernst Strüngmann Institut), Фонду MIND. Результати були опубліковані у спеціалізованому виданні Communications Psychology у статті «Зниження насиченості CO2 під час кругового дихання підтримує виникнення змінених станів свідомості».

«Змінені стани нагадували ті, що спостерігалися при психоделічних переживаннях, і були пов’язані з покращенням психологічного благополуччя та зменшенням депресивних симптомів», – йдеться у публікації.

Циркулярне або кругове дихання – це інтенсивне глибоке, часте дихання без пауз між вдихом і видихом (зв’язне дихання); з активним сильним вдихом і пасивним видихом, зазначено в енциклопедії практичної психології «Психологіс». У психотерапії використовуються різні  практики, у тому числі запозичені з традиційних технік на кшталт різних підвидів йоги та адаптовані до сучасних потреб. 

Результати  дослідження Інституту неврології Ернста Стрюнгмана показують, що кругове дихання полегшує стрес, тривогу, депресію та посттравматичний стресовий розлад. Одночасно в учасників спостерігалося покращення самоусвідомленості та задоволеності життям. Але питання, чому так відбувається та які механізми лежать в основі цього ефекту, залишається без відповіді.

У дослідженні взяли участь три групи: 61 людина з попереднім досвідом дихальних практик,  43 учасники пройшли сеанси холотропного або зв’язаного дихання. Контрольна група була обрана випадковим чином і складалася з 18 осіб. Вони отримали завдання дихати нормально, щоб відрізнити вплив активного дихання від загального контексту сеансу.

В учасників експерименту рівень CO2 знизився до 16,6 мм рт. ст. порівняно із середнім показником 34,3 мм рт. ст. у контрольної групи. Зниження рівня вуглекислого газу корелювало з глибшими зміненими станами свідомості. 

Дослідники виявили в учасників зменшення депресивних симптомів та покращення самопочуття. Результати показують, що кругове дихання може бути недорогим нефармакологічним методом для викликання змінених станів свідомості та  психологічного зцілення. Але науковці наголошують, що техніка не може вважатися затвердженим методом, бо результати потрібно додатково підтвердити, ретельніше  спланувати та виконати експериментально.

Терапевтичний ефект психотропних речовин на психічні розлади теж активно вивчається. Зокрема, одноразовий прийом психоделічного препарату «Ібогаїн» призвів до покращення фізичного та психічного самопочуття у ветеранів збройних сил з травмами мозку внаслідок бойових дій. Через місяць  щонайменше 83% учасників більше не відповідали критеріям депресії, тривоги чи ПТСР. Це не перший наркотик, обережне приймання якого виявився здатним здійснювати терапевтичний ефект. 

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини, та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності