Чисельність населення Землі 2025 – зростання кількості людей на планеті почало знижуватися – чому це відбувається

Показники народжуваності падають по всьому світу.

Донедавна зростання чисельності населення планети не показувало жодних ознак уповільнення, але за останні кількадесят років воно пішло на спад. На даний момент вважається, що чисельність населення досягла піку в багатьох країнах, і тепер почне скорочуватися, повідомляє IFLScience.

У 2024 році населення Землі досягло важливої віхи – вісім мільярдів людей. Але, згідно з останніми прогнозами ООН, тепер зростання чисельності суттєво сповільнилося і в найближчі 60 років додасться лише два мільярди мешканців.

За прогнозами, у 2080-х роках чисельність населення планети досягне 10,3 мільярда, а до кінця століття знизиться до 10,2 мільярда. Імовірність того, що чисельність населення Землі досягне піку до 2100, оцінюється в 80%.

Десять років тому така ймовірність оцінювалася в 30%, деякі моделі передбачали, що до кінця століття на Землі житиме понад 12 мільярдів людей. Здебільшого, ці зміни темпів пов’язані з різким зниженням коефіцієнта народжуваності.

Для підтримки чисельності населення будь-якої країни коефіцієнт народжуваності має бути близько 2,1. Однак зараз цей показник нижчий від цієї критичної позначки в більш ніж половині всіх країн світу.

Фактично у майже 20% країн зараз спостерігається «наднизька народжуваність», тобто на одну жінку припадає 1,4 живонароджені дитини. До цієї групи входить і Китай, який донедавна був найгустонаселенішою країною світу.

Але поряд з Японією та ще понад 60 країнами світу Китай пройшов період піку населення і тепер чисельність йде на спад. За прогнозами, з цього моменту і до 2054 року населення цих країн скоротиться приблизно на 14%.

Існує безліч факторів, які впливають на рівень народжуваності, вважається, що падіння можна пояснити феноменом, відомим як демографічний перехід. Жінки, як правило, народжують менше дітей, оскільки суспільства стають дедалі індустріалізованішими. У таких суспільствах у жінок більше можливостей для кар’єрного зростання, і тому вони часто вважають за краще заводити сім’ї в пізнішому віці. Зниження дитячої смертності та зменшення потреби у великих сім’ях для роботи на землі призводить до того, що народжується менше дітей.

У поєднанні з постійно зростаючою тривалістю життя цей спад народжуваності здатний кардинально змінити демографічний склад населення, при цьому люди похилого віку складають все більшу частину від загального числа. Очікується, що до 2070 року люди старше 60 років почнуть чисельно перевершувати людей молодших 18-ти.

Нагадаємо, як повідомив віце-прем’єр-міністр – міністр національної єдності України Олексій Чернишов, станом на 2024 рік у нашій країні проживало 32 мільйони людей. У день проголошення незалежності 1991 року Україна була країною із 52 мільйонами жителів.

Джерело

КитайООН