Марсохід Curiosity виявив на Марсі сліди існування древніх ставків та озер, вільних від льоду. Йому вдалося знайти невеликі нерівності, схожі на ті, що спостерігаються на піщаних озерних ложах Землі, повідомляє Science Alert.
Такі нерівності може створювати вітер, що рухається вперед і назад поверхнею. За словами вчених, це означає, що вода була відкрита стихіям, а не прихована під льодом. Дані вказують на те, що брижі утворилися 3,7 мільйона років тому.
Марс багато в чому нагадує Землю, на ньому існують долини, вулкани і навіть сліди висохлих річок. Але на цьому подібність закінчується. Полярні шапки Червоної планети складаються здебільшого з вуглекислого газу, атмосфера тут непридатна для дихання, а поверхня – суха. Але Марс завжди представляв інтерес для вчених. Особливо він зріс останніми роками через натяки на те, що в минулому планета могла бути населеною.
У ході нового дослідження вчені виявили щось, що нагадує хвильові брижі на поверхні Марса. На їхню думку, це можуть бути сліди висохлої водойми.
Брижі – це крихітні нерівності, вони часто спостерігаються на пляжах і в озерних ложах на Землі, коли вода, гнана вітром, тече мілководдям. Команда вчених вважає, що це означає, що вода не була замерзла і в минулому була відкрита стихіям.
Брижі, виявлені Curiosity у кратері Гейла, є найпереконливішим на сьогоднішній день доказом того, що в історії Червоної планети існували водойми з рідкою водою. Аналіз скель і бриж передбачає, що вони утворилися 3,7 мільярда років тому.
Вважається, що тоді клімат Марса був набагато тепліший, а атмосфера досить щільна, щоб підтримувати рідку воду на відкритому повітрі.
Команда побудувала комп’ютерне моделювання на підставі виявленої бриж, щоб визначити розмір озера. Розмір бриж і поділ допомагають визначити, скільки води було присутнім. Висота бриж 6 міліметрів і поділ 4–5 сантиметрів кажуть, що озеро було неглибоким, можливо навіть менше двох метрів глибиною.
Один з наборів бриж виявили в області, яка колись була дюнами, що продуваються вітром. Інший набір був виявлений неподалік багатої сульфатами маркерної смуги порід Амапарі.
Ці два регіони належать до різних часів, що свідчить про те, що тепла і щільна атмосфера виникала кілька разів або існувала протягом тривалого часу.
Раніше вчені заявили, що життя на Марсі навряд чи можна знайти на його поверхні. Ймовірно, воно захованеглибоко у корі планети.