Бордер-коллі – вчені виявили, чому вони такі чудові пастухи

Дослідили бордер-коллі та десятки інших порід.

Двоє вчених-біомедиків з Національного університету Кьонсан (Південна Корея) та генетик з Національного інституту охорони здоров’я США секвенували геном собак 12 пастуших та 91 непастушої породи. Дослідження показало, від чого залежать пастуші навички домашніх улюбленців, пише Phys.org. 

Найбільше дослідники зосередилися на геномі бордер-коллі, адже ця порода вважається однією з найрозумніших та найкращих у пастушій справі. Метою було дізнатися більше про собак, а також відстежити зв’язки між генами та поведінковими рисами у тварин загалом та людей зокрема. Крім порівняння різних порід, команда використовувала також каталог NHGRI-EBI GWAS – базу даних людських генів, пов’язаних з різними фенотипами. Робилося це для того, аби простежити процес збагачення геному. 

Серед генів, відповідальних за пастуші якості, вчені виділили EPHB1. Його пов’язують з просторовою пам’яттю і цей ген дуже сильно відрізнявся навіть між пастушими породами. Потім у собак це впливає на різну тактику та навички випасу худоби. Дослідження було опубліковане в журналі Science Advances.

Пастуші навички були одними з базових, які собаки отримали після приручення людиною. Стародавні європейські собаки від 8000 до 2000 років тому стали вдвічі більшими, щоб захищати худобу від вовків та ведмедів.

Джерело

США