Безпрецедентна сонячна активність впливає на супутники на орбіті Землі – що сталося

Безпрецедентна сонячна активність впливає на супутники на орбіті Землі – що сталося 1 Нині ми переживаємо максимум активності Сонця.

Минулого тижня три невеликі супутники програми Binar Університету Кертіна згоріли в атмосфері. Сама назва супутників передбачає, що таке мало статися, оскільки «бінар» це «вогненна куля» мовою нунгар корінних народів Перта. Але вони згоріли в атмосфері набагато раніше, ніж мали, повідомляє Science Alert.

Супутники пропрацювали на орбіті лише два місяці – це лише третина від очікуваного терміну їхньої служби. Тобто дорогоцінний час, необхідний для збору наукових даних, виявився набагато меншим, ніж розраховували дослідники.

Причиною цього стала безпрецедентна сонячна активність. І супутники Binar – не єдина її жертва. Як зазначає видання, сонячна активність додала роботи операторам супутникових систем в останні кілька років, і вона лише продовжує збільшуватися.

Сонячна активність включає плями на зірці, спалахи і сонячний вітер – потік заряджених частинок, який рухається до Землі та інших планет. Активність є продуктом магнітного поля Сонця, що постійно змінюється, приблизно кожні 11 років вона повністю змінюється, досягаючи піку в середині цього циклу.

Хоча вчені знають довжину циклу, передбачити сонячну активність складно. В останні кілька місяців показники сонячної активності були більш ніж в 1,5 рази вищими за прогнози для нинішньої точки сонячного циклу.

Космічна погода впливає на мешканців Землі видимими та невидимими способами. Найяскравіший із них – поява полярних сяйв. В останні кілька місяців вони були інтенсивнішими, їх можна було спостерігати набагато ближче до екватора, ніж за останні 20 років.

Сонячна активність та космічна погода впливають і на супутники на орбіті. Вища сонячна активність означає більшу кількість спалахів, сильніший сонячний вітер, а це означає інтенсивніший потік заряджених частинок, які можуть пошкодити або порушити роботу електричних компонентів у супутниках. Це також означає збільшення іонізуючого випромінювання, що призводить до більш високої дози радіації для астронавтів та пілотів та потенційних збоїв у дальньому радіозв’язку.

Для супутників на низькій навколоземній орбіті основний ефект високої сонячної активності і те, що додаткова енергія поглинається зовнішньої атмосферою, змушуючи її роздуватися.

У результаті всі супутники, що знаходяться на відстані менше ніж 1000 км від Землі, зазнають значного опору атмосфери. Це сила, яка порушує їхню орбіту і змушує їх падати до поверхні планети. У цьому діапазоні знаходяться, зокрема, Міжнародна космічна станція та сузір’я Starlink. Вони мають двигуни для протидії цьому ефекту, але такі виправлення можуть бути дорогими.

На низькій навколоземній орбіті також є багато університетських супутників, таких як Binar CubeSats. Кубічні супутники рідко оснащені інструментами, які можуть регулювати їхню висоту, тому вони повністю залежать від космічної погоди.

Раніше вчені заявили про те, що сказати напевно, чи настав пік сонячної активності можна лише через сім місяців після його завершення.

Джерело