У Японії популярними стали кафе з дикими видами тварин. Зокрема, в таких закладах відвідувачі можуть спостерігати за видрами. Аналіз ДНК цих тварин показав, що вони походять із найсумнозвісніших браконьєрських осередків у Таїланді, пише Mongabay.
Аналіз провели дослідники з Франції, Японії та Таїланду. Вони використали тести ДНК, щоб дослідити географічне походження тварин виду Aonyx cinereus. Ці звірі особливі тим, що мають дрібні кігті, тому їх ще називають азійськими малокігтевими видрами. Більшість тварин у кафе, що утримувалися як домашні, насправді походять із Таїланду, йдеться в дослідженні, яке науковці опублікували у спеціалізованому журналі Conservation Science and Practice.
“Насправді у Японії набагато більше тайських видр, ніж ми думали, — сказала співавторка дослідження, біологиня Вората Клінсават. — Видри зараз є одними з трьох головних ссавців, яких люди хочуть тримати вдома як екзотику”.
Вчені провели аналіз ДНК для 81-ї видри у Японії: 43 із зоопарків, 33 з кафе з екзотичними тваринами та п’ять, вилучених митними органами. Потім вони порівняли їх з генетичними даними диких популяцій у Таїланді, Малайзії та Сінгапурі. Понад 90% тварин із кафе та ті, що були вилучені, родом з таїланду. Їх первинні місця проживання визначені місцевими правоохоронними органами як гарячі точки браконьєрства і вони розташовані на півдні країни.
Мода на утримання в неволі цих видр почалася у Японії у 2000-х роках після того, як в інтернеті стали популярними милі тематичні відео. Тоді ж різко зріс попит на чорному ринку диких тварин. У Таїланді є кілька осередків, які роками потерпають від такого браконьєрства.
Ще до моди на домашнх видр ці тварини були в небезпеці через висушування боліт — їх природнього середовища існування. Масштабне браконьєрство лише погіршило ситуацію. З 2019 року легальна торгівля цими тваринами заборонена на міжнародному рівні. Заборону обходять, користуючись лазівками у законодавстві В’єтнаму та Індонезії — у такий спосіб легалізують незаконно виловлених тварин і продають в інші держави.
В Україні дикі тварини потерпають у першу чергу через російську військову агресію. Це спонукає їх до нетипової поведінки. Наприклад, у 2024 році зоозахисники повідомляли, що вовки, лисиці та шакали підбиралися поближче міст. Більше про поточну ситуацію із дикими тваринами пише Віктор Конев у статті “Вовки, лисиці та шакали підбираються до наших міст — що про це треба знати й у чому загроза для людей”.