Компанії Apple вдалося уникнути найбільшої кризи з часів пандемії коронавірусу, оскільки запроваджені президентом США Дональдом Трампом 125% мита на товари, вироблені в Китаї, загрожували зруйнувати її ланцюжок поставок, пише Bloomberg.
Рішення президента США Дональда Трампа від 11 квітня про звільнення від взаємних мит смартфонів та комп’ютерів, яке включає iPhone, iPad, Mac, Apple Watch і AirTags, змінило ситуацію.
Водночас так зване секторальне мито на товари, що містять напівпровідники, і 20% мито для Китаю залишається, але ця зміна знаменує перемогу для Apple та індустрії споживчої електроніки.
«Це велике полегшення для Apple. Тарифи спричинили б зростання матеріальних витрат», — зазначив аналітик Evercore ISI Аміт Дар’янані.
Він очікує, що акції компанії зростуть у понеділок після падіння на 11% цього місяця.
До останнього виключення у виробника iPhone був план: налаштувати свій ланцюжок поставок так, щоб виробляти більше iPhone для США в Індії, які обкладалися б набагато нижчими зборами. Керівники Apple вважали, що це буде найоптимальнішим рішенням, щоб уникнути «китайських тарифів» і запобігти різкому зростанню цін.
З огляду на те, що потужності iPhone в Індії виробляють понад 30 мільйонів iPhone на рік, виробництво тільки в цій країні могло б задовольнити значну частину американського попиту. Зараз Apple продає від 220 до 230 мільйонів iPhone щорічно, причому приблизно третина з них йде в США.
Водночас виробництво нового iPhone 17 заплановано у Китаї, і в Apple існували побоювання щодо майбутнього осіннього випуску телефонів. iPhone є найбільшим джерелом продажів Apple – більше половини доходу компанії залежить саме від продажу смарфонів.
Ще одне занепокоєння: якщо Apple переведе частину виробництва з Китаю, чи не наштовхнеться компанія на помсту? Apple отримує близько 17% свого доходу в країні та керує десятками магазинів, що робить її унікальною серед американських компаній.
Китай розпочав розслідування конкуренції щодо американських компаній і може створити проблеми для Apple через власний митний процес. В останні роки він також заборонив iPhone, серед інших пристроїв, розроблених у США, для користування державними службовцями.
Згідно з оцінками Morgan Stanley, близько 87% iPhone виробляються в Китаї, а також приблизно чотири з п’яти iPad і 60% Mac. Разом ці продукти забезпечують близько 75% річного доходу Apple. Тим не менш, зараз компанія виготовляє майже всі свої годинники Apple та AirPods у В’єтнамі. Деякі iPad і Mac також виробляються в цій країні, а виробництво Mac розширюється в Малайзії та Таїланді.
За оцінками Morgan Stanley, компанія генерує близько 38% своїх продажів iPad у США, а також приблизно половину доходу від Mac, Apple Watch і AirPods.
Експерти припускають, що повний розрив Apple з Китаєм був би малоймовірним – брак інженерів і виробничих потужностей в США робить це майже неможливим у короткостроковій перспективі.