Міністр фінансів США Скотт Бессент під час інтерв’ю скандальному журналісту Такеру Карлсону згадав перепалку в Овальному кабінеті 28 лютого та звинуватив українського президента Володимира Зеленського в тому, що він нібито зірвав підписання угоди про рідкісноземельні копалини. При цьому різкі та провокативні висловлювання президента США Дональда Трампа та його віцепрезидента Джей Ді Венса в бік Зеленського, Бессент традиційно оминув.
«Він добрався до Овального кабінету і зруйнував те, що мало бути найлегшою справою у світі», – заявив Бессент.
При цьому американський міністр змовчав про те, що насправді містила угода, яку 28 лютого так і не підписали. За версією Бессента, Зеленський нібито тричі обіцяв американським посадовцям підписати угоду, однак цього досі не сталося.
«Зеленський був у настрої підписати угоду того дня. У нас була жвава дискусія і я сказав йому: У вас там 50 репортерів. Я тут, щоб показати, що немає жодних розбіжностей між американським народом, російським народом… між, вибачте, українським народом, між американським керівництвом і українським керівництвом. Що ми скажемо цим людям?». І він сказав: «Скажіть, що я підпишу угоду в Мюнхені». Він не підписав її там», – заявив Бессент.
За версією американського міністра, представники України «благали приїхати у Білий дім» і мали «змусити» Зеленського підписати угоду, коли український президент приїде до Вашингтона. І для підписання, нібито «все було підготовлено».
На запитання Карлсона, чому, на його думку, Зеленський так «зухвало поводив себе з американськими посадовцями Бессент відповів наступне: «Він був артистом, свого роду водевілістом. І звичайною людиною, кинутою у складний час. Він піднявся на ноги, проявив героїзм і, як мені здається, застряг. Під величезним тиском. Я думаю, що деякі з державних службовців навколо нього і в уряді дуже хороші. Вважаю, що деякі з тих, хто його оточує, не ідеальні і дають йому не найкращі поради».
Нагадаємо, 28 лютого, під час спілкування зі ЗМІ в Овальному кабінеті Володимир Зеленський посперечався зі своїм американським колегою Дональдом Трампом та віцепрезидентом Джей Ді Венсом. Перепалка розпочалася із заяви Венса, що війну між РФ та Україною потрібно розв’язати за допомогою дипломатії. У відповідь український Зеленський заявив, що вже підписував угоду з Путіним. Згодом Венс звинуватив Зеленського у тому, що він прибув до Овального кабінету, щоб «атакувати» адміністрацію Трампа. А у відповідь на питання українського президента, що той знає про війну в Україні, Венс заявив, що «бачив її у сторіз». Також під час суперечки Трамп заявив, що Україна «демонструє неповагу».
4 квітня Зеленський повідомив, що на початку наступного тижня відбудеться велика нарада з урядовою командою, на якій буде представлено ключові положення угоди зі США про співпрацю у сфері корисних копалин. За словами президента, угоду про корисні копалини із США супроводжуватиме юридична компанія.
Видання The Washington Post писало, що новий варіант угоди про корисні копалини, який США відправили Україні, виглядає так, ніби наша країна воювала з американцями та в підсумку програла, потрапила в полон і тепер має сплачувати довічні репарації. Наразі в угоді, на яку посилаються українські політики, відсутні гарантії безпеки для України, а вся підтримка, яку США надали під час війни, розглядається як борг, що має бути повернутий з відсотками з надходжень від угоди. ZN.UA писало, що американська сторона хоче контролю не лише над видобутком рідкісноземельних металів, а усіх корисних копалин та пов’язаною з їх видобутком інфраструктурою.
У статті «Чому «смаколики» для Трампа перетворилися на угоду, яку неможливо перетравити» Лана Зеркаль, Надзвичайний і Повноважний Посол, член координаційної ради UAFP аналізує, чи залишається в України шанс зберегти і підтримку США, і свою свободу у вирі колоніальних вимог, шантажу санкціями та відсутності співмірних за потужністю союзників.