Угода про копалини – США вимагають від України повернути вже не 300, а 100 млн доларів за допомогу
Що стосується угоди про копалини, то за даними видання, вона містить багато поступок Києва.
США, ймовірно, пом’якшили свої вимоги щодо повернення Україною коштів за надану допомогу, пише Bloomberg з посиланням на обізнані джерела. Зокрема, після переговорів у Вашингтоні щодо економічної угоди минулого тижня адміністрація президента Дональда Трампа знизила суму допомоги з $300 млрд до близько $100 млрд. Це наближає її до власної оцінки України, яка становить понад $90 млрд.
Адміністрація Трампа тисне на Київ з метою укладення угоди про розподіл прибутків від майбутніх українських інвестиційних проєктів, у тому числі у сфері видобутку корисних копалин та інфраструктури. Вашингтон розглядає це як компенсацію за десятки мільярдів доларів у вигляді зброї та іншої допомоги, наданої країні за попереднього президента Джо Байдена.
Угода про партнерство надасть США першочергове право на отримання прибутку, що перераховуватиметься до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, який контролюватиметься Вашингтоном. Київ шукає кращих умов і відмовляється визнавати минулу американську допомогу боргом.
Український уряд відмовився від коментарів до підписання угоди. Білий дім і Міністерство фінансів США також не відповіли на запит про коментарі.
За словами представника Міністерства фінансів, технічні переговори були дуже продуктивними. Там додали, що вони з нетерпінням чекають на швидке завершення перемовин.
Відповідаючи на запитання про стан переговорів у понеділок, міністр фінансів США Скотт Бессент сказав, що Україна виступила з контрпропозицією на вихідних, і переговори все ще тривають.
«Ми дуже, дуже близькі. Угода може бути підписана вже цього тижня», – сказав Бессент в інтерв’ю Bloomberg News в Буенос-Айресі.
За словами одного зі співрозмовників видання, переговори між технічними групами 12 та 13 квітня були конструктивними. Але США, як і раніше, розглядають угоду як можливість окупити витрати в Україні за рахунок прибутків від фонду, розмір якого в останньому проєкті все ще не визначений.
Джерела Bloomberg повідомили, що адміністрація Трампа, як і раніше, неохоче бере на себе зобов’язання щодо майбутніх інвестицій у фонд і відклала це питання для обговорення. Хоча такі інвестиції є ключовим інтересом Києва в будь-якій подібній угоді. Натомість, додають поінформовані співрозмовники, адміністрація президента США продовжує наполягати на тому, щоб витрати Сполучених Штатів на Україну у воєнний час розглядалися як внесок Вашингтона до фонду.
Українські учасники переговорів з усіх сил намагаються переконати своїх американських колег відмовитися від цього підходу, який лежить в основі кількох найбільш драконівських вимог Вашингтона.
У виданні зазначають, що Києву потрібно діяти обережно. Перепалка в Овальному кабінеті між Трампом, віцепрезидентом Джей Ді Венсом і президентом України Володимиром Зеленським у лютому призвела до того, що попередня угода була розірвана. Це змусило США ненадовго призупинити надання допомоги Україні та обмін розвідданими.
Минулого тижня переговори у Вашингтоні були зосереджені здебільшого на деталях потенційної угоди та не включали жодного вищого керівника уряду. За словами одного з учасників переговорів, цього тижня юристи продовжать працювати віддалено, щоб завершити роботу над проєктом якомога швидше. Юридичні консультації Києву надає юридична фірма Hogan Lovells.
Одне із завдань Києва на наступній онлайн-зустрічі наприкінці цього тижня – надати детальну інформацію про конкретні проєкти, які можуть бути розпочаті в рамках угоди, повідомила одна з обізнаних осіб. Проєкт угоди про розподіл прибутку, представлений американською командою, передбачає численні поступки з боку Києва, наприклад, надання США права на участь у потенційних доходах від українських інвестицій у прибуткові активи, включаючи нафту, газ, рідкісноземельні корисні копалини та морські порти.
Нагадаємо, технічні консультації стосовно угоди про мінерали зі США відбулися за участю команд міністерств юстиції та економіки України 11-12 квітня у Вашингтоні. Як повідомляло ZN.UA очолював делегацію заступник міністра економіки та Торговий представник України Тарас Качка, а також участь брали заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак та заступник Міністра енергетики Микола Колісник.
Агентство Reuters писало, що консультації відбувалися у «вкрай напруженій та антагоністичній атмосфері» через посилення умов, запропонованих адміністрацією президента США Дональда Трампа порівняно з попереднім варіантом документа. Віцепремʼєрка Ольга Стефанішина говорила, що під час зустрічі українська делегація передала американській стороні підготовлені Києвом пропозиції та чекає на продовження переговорів.
Як писало ZN.UA, команда президента Зеленського почала взаємодію з командою Дональда Трампа з банальної пропозиції «смаколика» для Трампа ще до його виборів — під час візиту президента Зеленського у Trump Tower у вересні 2024 року. Однак це перетворилося на «угоду, яку неможливо перетравити» також через дії Зеленського та його команди. Про це пише Лана Зеркаль, Надзвичайний і Повноважний Посол, Член координаційної ради UAFP, у статті для ZN.UA – «Чому «смаколики» для Трампа перетворилися на угоду, яку неможливо перетравити».