ЄСПЛ постановив, що  заборона російської влади говорити поширювати неофіційну інформацію про війну в Україні є порушенням

Натомість в самій Росії вирішили зробити його ще більш жорстким.

Європейський суд з прав людини рішенням від 11 лютого 2025 року  задовольнив позов російської «Нової газєти» та ще 160 позивачів проти Російської Федерації, про порушення Конвенції прав людини у частині захисту основоположних свобод, коли Російська влада у березні 2022 року заборонила публікувати та демонструвати антивоєнні гасла та відступати від офіційної позиції висвітлення російського вторгнення в Україну.

Видання та інші учасники позову позивались до ЄСПЛ  на Росію через впровадження низки законів та нормативних актів  у березні 2022 року, яким у Росії ввели покарання за «дискредитацію армії» чи «поширення фейків» про армію. Згодом через це  РФ відкликала низку ліцензій у ЗМІ та заборонила їх діяльність на своїй території, а також  засудила низку (в тому числі і українських) журналістів та громадських діячів до реальних тюремних строків.

В суді зазначили, що повноважні розглядати справу, оскільки події відбувалися до 16 вересня 2022 року, коли Росія припинила бути стороною ЄСПЛ.

Згідно з висновком суду Росія порушила статтю 10 про свободу вираження поглядів, а заявників переслідували, піддавали різним санкціям та обмеженням, а також застосовували щодо них виняткові та непропорційні покарання. При цьому всі ці заходи входили до ширшої кампанії з придушення інакомислення щодо військових дій в Україні.

Згідно з рішенням ЄСПЛ, Росія повинна сплатити позивачам компенсації у різних обсягах у зв’язку із завданою шкодою: до 7500 євро (залежно від заявленої суми) за нематеріальні збитки, та до 850 євро за судові витрати кожного із заявників.

Водночас в російському уряді 11 лютого підтримали нові норми про  посилення покарання за «дискредитацію» армії, згідно з якими у засуджених будуть конфісковувати майно.

Джерело

Війна в УкраїніРосія